Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? I dlaczego picie wody jest tak ważne?

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest pragnienie - im większe, tym objawy będą bardziej odczuwalne. O tym, żeby pić wodę dużo się mówi, jednak rzeczywistość pokazuje, że niewielu z nas nawadnia się w odpowiednich ilościach. Dlaczego to takie ważne, zwłaszcza w czasie upałów?

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? I dlaczego picie wody jest tak ważne?
Woda jest niezbędna naszemu organizmowi dla prawidłowego przebiegu wszystkich zachodzących w nim procesów biochemicznych - tak np. tlen jest transportowany do komórek z wodą. / fot. ilustracyjne, pixabay

Ankieta

Ile wody na dzień wypijasz?
Zobacz więcej

Odwodnienie organizmu

Do odwodnienia dochodzi w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. W upalne dni, znacznie szybciej może dojść do odwodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem.

Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała zwiększa aktywność gruczołów potowych sprawiając, że w upalne dni lub podczas uprawiania sportu pocimy się bardziej, przez co zwiększa się nasze zapotrzebowanie na płyny.

Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury oraz w trakcie aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku.

Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Regularne picie wody, najlepiej niegazowanej, jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego nawodnienia. Zdrowe nawodnienie uzupełniać mogą soki, np. pomidorowy dostarczający potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów z kofeiną oraz alkoholu, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm.

Wczesne objawy odwodnienia:

 • bóle głowy
 • zmęczenie
 • pragnienie
 • ciemny kolor moczu
 • zawroty głowy
 • suchość w ustach/nosie
 • suchość skóry oraz skurcze mięśni

Pij dużo wody (nie zimnej!). Woda:

 • buduje nasze ciało
 • reguluje temperaturę ciała
 • usuwa toksyny
 • korzystnie wpływa na skórę
 • gasi pragnienie
 • poprawia trawienie

Odwodnienie powodując zmniejszenie objętości krwi krążącej wpływa niekorzystnie na czynność serca i układu oddechowego. Obniża się też ilość moczu wydalanego i kału, co może skutkować zaparciami czy zatruciami.

Objawem odczuwalnym znacznego odwodnienia (> 10%) jest rozdrażnienie, bezsenność, utrata apetytu, osłabienie fizyczne, a czasem zaczerwienienie skóry. Ponieważ organizm nie może "magazynować zapasu" wody, konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu całego dnia (w małych porcjach jednorazowych) w ilości: dorośli 2-4% masy ciała, dzieci 10-15% masy ciała. W czasie intensywnego wysiłku, a przy tym upałów, zapotrzebowanie na wodę może wzrastać nawet do 4-5 litrów na dobę.

Odczuwalne pragnienie chwilowo zaspokojone nie świadczy o wystarczającym uzupełnieniu wody. Następuje ono dopiero pod koniec następnego dnia przez picie systematyczne, wskazanymi porcjami co najmniej 2 litrów wody lub płynów z jej udziałem.

Nawodnienie to nie tylko woda, zalecane źródła płynów to także:

 • niesłodzone lekkie herbaty,
 • napary ziołowe,
 • zupy,
 • koktajle,
 • soczyste warzywa i owoce,
 • mleko i produkty mleczne fermentowane, napoje roślinne.

Woda jest niezbędna naszemu organizmowi dla prawidłowego przebiegu wszystkich zachodzących w nim procesów biochemicznych - tak np. tlen jest transportowany do komórek z wodą. Dlatego niedostateczny poziom nawodnienia oznacza, że komórki ciała nie są dobrze odżywione i dostatecznie dotlenione. Zdarza się również, że niedostateczne nawodnienie organizmu powoduje bóle kręgosłupa, ponieważ organizm ściąga wodę z chrząstek, by przetransportować ją w miejsca, gdzie w danym momencie nasze ciało potrzebuje jej bardziej.

Kilka prostych przepisów, jak urozmaicić smak wody / graf. Ministerstwo Zdrowia

/źr: Sanepid gov, Ministerstwo Zdrowia/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].