Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Te badania ratują życie. Sprawdź za darmo czy nie masz czerniaka

To drugą taka akcję profilaktyczna, którą przed rokiem organizowała w Raciborzu przy swojej siedzibie firma Artimex. Do współpracy zaproszono tym razem czworo lekarzy dermatologów. W zeszłorocznej przebadano 137 osób i zdiagnozowano wśród nich zachorowania na raka skóry. - Jedna z pacjentek dziękowała nam później za uratowanie życia - mówi organizatorka Katarzyna Gołębiowska w Światowym Dniu Walki z Czerniakiem.

Te badania ratują życie. Sprawdź za darmo czy nie masz czerniaka
Zeszłoroczna akcja badań w siedzibie Artimexu umożliwiła przebadanie 137 osób
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- Kiedy przyszedł ten mejl z podziękowaniami wiedziałam, że nie można odpuścić i trzeba naszą akcję powtarzać. W tym roku będzie większa, przebadamy więcej osób, bo nasze zaproszenie do współpracy podjęło więcej specjalistów - opowiada K. Gołębiowska.

Na miejsce badań wybrano Zamek Piastowski, bo to łatwo dostępne miejsce, gdzie można zgromadzić więcej pacjentów. Dołączyło m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na miejscu będzie można oddać i przebadać swoją krew. - Może dzięki temu też ktoś uratuje swoje życie i zdrowie - dodaje organizatorka. Swoich patronatów udzielili prezydent Raciborza i starosta raciborski.

Akcję zaplanowano w sobotę 21 maja w godz. od 11.00 do 16.00. Szczegóły na plakacie promującym wydarzenie.

- Dlaczego organizowana jest akcja tych badań?

Katarzyna Gołębiowska: Żeby zwiększyć świadomość mieszkańców Raciborza i powiatu raciborskiego jak groźny jest rak czerniaka. Bo tej świadomości brakuje i przeważnie, kiedy jest wykrywany, to jest już za późno. Zmiany, które ropieją, które swędzą, bolą, to już jest zbyt późny okres by podjąć walkę z czerniakiem. Pamiętajmy, że tylko badania dejmatoskopowe, właściwa ocena tych znamion, dokonana odpowiednio wcześniej daje nam przewagę nad rakiem. Ważna jest też profilaktyka, czyli używanie kremów z filtrem, kiedy przebywamy na słońcu, o tę świadomość również zabiegamy naszą akcją. Wystawianie się na promienie słoneczne właśnie w taki niezabezpieczony sposób, to stwarzanie ogromnego ryzyka dla naszej skóry. Musimy poddawać naszą skórę ocenie lekarzy specjalistów. Dużo się mówi o badaniach cytologicznych, są różnego rodzaju badania przesiewowe, a cisza panuje jeśli chodzi o badania dermatoskopowe. Pacjenci przychodzą do naszych lekarzy, bo znamię swędzi, albo krwawi. Takie znamię, które mieli przez całe życie i dopiero teraz zaczęło przeszkadzać. To niestety może okazać, że wizyta jest spóźniona.

- Jak można podsumować zeszłoroczną akcję badań znamion?

Niestety zdiagnozowaliśmy czerniaki. Już przy pierwszych osobach pojawiła się taka diagnoza. Ja później dostałam mejl od jednej z wówczas przebadanych, która dziękowała nam, że uratowaliśmy jej życie. Rozmawiałam z nią później i przyznała, że gdyby nie nasza akcja, to nie poszłaby do dermatologa, a miała czerniaka. Ponieważ wcześnie go wykryliśmy, to rokowania są bardzo dobre. Dlatego musimy kontynuować tę akcję. Nie każdego jest stać na płatną profilaktykę, dlatego z pomocą partnerów organizujemy tę akcję, żeby przebadali się ci, którzy wahają się z powodów m.in. finansowych. Koszt takiego badania wynosi na rynku usług zdrowotnych ok. 200 zł. To dla wielu osób stanowi barierę. Ale istnieje też bariera psychologiczna, bo ktoś się boi wizyty u lekarza. Tylko później jest znacznie gorzej, bo to kwestia życia i śmierci.

- Jakie nowości przewidziano w tegorocznej edycji?

Zależy mi, żeby akcja nabierała rozmachu. Dlatego poszerzyliśmy zespół specjalistów. Mamy 4 dermatologów. Może za rok będą kolejni i później następni. To sprawia, że badań może być więcej. Chcemy przebadać na Zamku dwa razy tylu pacjentów co przed rokiem. To nie jest łatwe, bo lekarze też mają swoje możliwości. Proszę mi wierzyć, że to nie są przypadkowi lekarze, to wysokiej klasy specjaliści. Źle zrobione badanie dejmatoskopowe zrobi więcej szkody niż pożytku. To niezwykle ważne badania. Chcę, żeby w edycji 2023 dołączył do nas Instytut Onkologii z Gliwic. Żeby z roku na rok akcja badania znamion w Raciborzu była coraz głośniejsza i umożliwiała przebadanie jak największej liczby osób.
Zapełnimy dziedziniec zamkowy, będą także stoiska z poradami i darmowymi próbkami kosmetyków ważnych przy przebywaniu na słońcu. Do współpracy zaprosiliśmy konferansjera, który będzie podawał ważne informacje dla oczekujących. To radiowiec z Vanessy Tomasz Pomiotło, który współprowadzi na antenie magazyn z naszą dermatolożką. Poznał tematykę naszej akcji, pomoże nam w organizacji. Na dziedzińcu zaparkuje tzw. krwiobus z krwiodawstwa i będzie można oddać krew.

Katarzyna Gołębiowska z prezydentem Dariuszem Polowym, honorowym patronem akcji badań

- Dołączyła do was fundacja z Kornic związana z firmą Eko-Okna.

Zabiegałam osobiście u pana prezesa Mateusza Kłoska o wsparcie dla naszych działań. Ta firma zatrudnia już 10 tys. osób. Do tego grona też dotrze informacja o potrzebie świadomości z zagrożenia rakiem czerniaka. Współpraca z fundacją może zaowocować nowymi pomysłami przy naszym przedsięwzięciu. Mamy ten sam cel - pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują, a nie mogą sobie pozwolić na skorzystanie z niej, właśnie z przyczyn ekonomicznych.


Artykuł został poprawiony, w poprzedniej wersji błędnie podano, że w organizację przedsięwzięcia zaangażowana jest w tym roku firma Artimex. Zainteresowanych przepraszam. Mariusz Weidner

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MT (37.61. * .41) 24.05.2022 00:03

Czy ktokolwiek sprawdzał te informacje?

~eSERCe (46.204. * .164) 21.05.2022 14:36

Ogólnopolski Program Profilaktyczny Nowotworów Skóry MZ i NFZ 2017-2023 ze wsparciem EU (podobne w całej Europie) wymaga wsparcia w Raciborzu?Czy generalnie jest źle dobrany?

~DrAngel (46.204. * .156) 13.05.2022 23:43

W tekście znajduje się szereg niścisłości, błędów merytorycznych. M.in. epidemiologiczną podstawą skuteczności badań przesiewowych jest odpowiednie zawężenie grup poddanych screeningowi. W przypadku czerniaka złośliwego skóry i diagnostyki dermatoskopowej- przede wszystkim uwzględnienie osób z jasnymi fototypami skóry, z narażeniem na czynniki drażniące, rodzinnym obciążeniem, w pewnych przedziałach wieku, licznymi piegami, łatwo ulegających poparzeniom słonecznym i z takimi w przeszłości, pobierających leki immunosuprersyjne, po radioterapii, osób z osłabionym układem immunologicznym, podejrzanymi znamionami w samobadaniu. Przede wszystkim do tych osób powinna być kierowana. Brak tych informacji, w akcji populacyjnej(Powiat)- przesiewowej krytycznie zmniejsze jej skuteczność,

MaryLU 13.05.2022 21:56

BEZ PROBLEMU W MEDICUS BADANIE ZNAMION

MaryLU 13.05.2022 21:55

NA nfz

~cokolik (78.31. * .146) 13.05.2022 13:47

Bardzo fajna akcja!