Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z takich małych nakrętek takie duże pieniądze. Hospicjum dziękuje za czek wręczony przez Fitę

To efekt finalny akcji, którą podjęło stowarzyszenie W służbie mieszkańcom, któremu lideruje Michał Fita. - Zbieraliśmy nakrętki w naszym serduchu ustawionym przy placu Długosza. Teraz spieniężyliśmy te zbiory, by przekazać wsparcie dla hospicjum - mówił Fita w siedzibie Hospicjum św. Józefa w Raciborzu.

Z takich małych nakrętek takie duże pieniądze. Hospicjum dziękuje za czek wręczony przez Fitę
Lucyna Rajczykowska była wdzięczna stowarzyszeniu za przekazane im pieniądze ze zbiórki nakrętek
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Członkowie stowarzyszenia postanowili przekazać symboliczny czek dla hospicjum. - Etap rozliczeniowy naszej akcji nastąpił. To jest dar serca od mieszkańców, którym udało się zebrać tyle plastikowych nakrętek, żeby zamienić je w taką kwotę - powiedział w piątek 18 marca były wiceprezydent Raciborza.

W stowarzyszeniu "W służbie mieszkańcom" chcą, żeby kwota prawie 7,5 tys. zł zasiliła działalność placówki.

- To jest najpiękniejszy rodzaj służby na rzecz innych ludzi. Ja osobiście waszą pracę będę jeszcze długo pamiętał, a pamiętam ją dobre 20 lat i jestem ogromnie wdzięczny za to, co miało miejsce w roku 1997 (wtedy zmarł ojciec M. Fity, którym opiekowano się w hospicjum - przyp. red.). Nie ja jeden mam w Raciborzu takie wspomnienia - oznajmił Michał Fita.

- To, co robicie to wielka rzecz, za którą jesteśmy wam wdzięczni - dodał.

Zasługa pana Józefa

Fita wspomniał, że na wręczeniu czeku nie ma dwóch osób szczególnie zaangażowanych w zbiórkę - Andrzeja Poznakowskiego i Józefa Wawrzykowskiego - który osobiście opróżniał „serducho”, które bardzo szybko zapełniało.

-Józef skonstruował specjalne urządzenie do opróżniania tego serca. Na początku musieliśmy w pięcioro, albo sześcioro osób je opróżniać, a później Józef z żoną to „ogarnęli" - podkreślił M. Fita.

Wspomniał, że inicjatorką ustawienia serca w Raciborzu była Anna Szukalska.

Opieka patrona

Szefowa Hospicjum św. Józefa w Raciborzu Lucyna Rajczykowska zaznaczyła, że w placówce są zbudowani tym, że mieszkańcy udowodnili, że ich działalność jest zauważalna.

Członkom stowarzyszenia przekazano w podzięce ikonę z wizerunkiem św. Józefa. - Obraz naszego patrona przekazujemy dalej i mamy nadzieję, że opieka, jaką nad nami sprawuje, przejdzie i na was - życzyła lekarka. Fita odparł: myślę, że on już nad nami czuwa.

- To bardzo cenny gest ta inicjatywa stowarzyszenia. Akcja była wielomiesięczna i jest zasługą mieszkańców Raciborza. Cenimy ich pamięć o hospicjum. Świadczy o tym, że jesteśmy potrzebni, choć wiem, że oczekiwania są większe. My jesteśmy w życiu rodzin w ich najtrudniejszym momencie, tym najbardziej obciążającym - powiedziała Nowinom pani doktor.

Uważa, że efekt zbiórki jest dowodem wdzięczności, że starania hospicjum są zauważalne w Raciborzu. Placówki obchodzi już 30 lat swej działalności w mieście.

Potrzebny jest sprzęt

- Na co chcemy przeznaczyć te pieniądze? Trudno na tę chwilę powiedzieć, bo nie przypuszczaliśmy, że będzie to aż taka kwota. Zaskoczyła nas. Planujemy wydatki w zależności od tego ile mamy pieniędzy. Potrzeby są duże jeśli chodzi o sprzęt, on się zużywa, a wypożyczamy go nieodpłatnie. To musi być dobry, niezawodny sprzęt. Np. koncentrator tlenowy ustawiony w mieszkaniu pacjenta nie może okazać się niesprawny - wyjaśniła Rajczykowska.

Jak zaznaczyła, rzeczy używane w hospicjum są drogie. Ostatnio placówka wyposażyła się w dekontaminator - sprzęt związany z walką z pandemią COVID-19. Tylko to jedno urządzenie to wydatek 9 tys. zł.

Hospicjum działa drugi rok pod adresem Żółkiewskiego 22 (dawne biura Vectry i raciborskiej kablówki). - Mamy tu lepsze warunki i większe pomieszczenia, bo w poprzedniej siedzibie mieliśmy małe pokoiczki. Spółdzielnia Nowoczesna nam udostępniła ten lokal. Możemy tu prowadzić zajęcia dla studentek pielęgniarstwa, bo współpracujemy z PWSZ i szkolimy pielęgniarki z medycyny paliatywnej - podsumowała Lucyna Rajczykowska.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].