Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Będą pieniądze na szpital psychiatryczny w Rybniku

02.12.2021 17:05 | 0 komentarzy | NM

Umowę w sprawie przekazania dotacji podpisali 2 grudnia br. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys – dyrektor szpitala. Z dotacji miejskiej, która musi zostać wykorzystana do końca bieżącego roku, szpital będzie mógł pokryć 95% kosztów zakupu określonego w umowie sprzętu i wyposażenia.

Będą pieniądze na szpital psychiatryczny w Rybniku
Na zdjęciu: Piotr Kuczera oraz prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

3,5 miliona dla szpitala psychiatrycznego

Dzięki dotacji szpital zakupi m.in. karetkę transportową, która zostanie wyposażona w instalację tlenową, nosze oraz krzesełko kardiologiczne. Będzie służyła m.in. transportowi pacjentów szpitala na badania i konsultacje lekarskie oraz do miejsca zamieszkania oraz do transportu pacjentów skierowanych przez sąd z całej Polski. 

Szpital Psychiatryczny to bardzo ważna placówka dla Rybnika i regionu. Ważna z uwagi na zakres realizowanych świadczeń zdrowotnych, ale także ze względu na fakt lokalizacji w budynkach o charakterze zabytkowym. Te piękne budynki wymagają sporych nakładów inwestycyjnych, by zapewniać pacjentom odpowiednie standardy leczenia, nakładów wymaga także bieżąca działalność lecznicy. Jestem przekonany, że szpital dobrze wykorzysta miejską dotację, której celem jest poprawa jakości usług medycznych – podkreśla Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.  

– Obecnie szpital wynajmuje karetkę, ponosząc wysokie koszty za najem. Zakup karetki polepszy warunki transportu, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz pozwoli na zmniejszenie wydatków ponoszonych przez szpital – wskazuje prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys – dyrektor szpitala.

Dzięki dotacji nowa karetka zostanie też doposażona w defibrylator, który zapewni pacjentom jeszcze większe bezpieczeństwo transportowe. 

W ramach dotacji szpital planuje także zakup: 

 • USG do badań ultrasonograficznych jamy brzusznej i badań echokardiograficznych, co pozwoli na szybszą diagnostykę pacjentów szpitala na miejscu. Aktualnie szpital zleca badania USG na zewnątrz, ponosząc przez to dodatkowe koszty. 
 • 3 kotłów kondensacyjnych z urządzeniami – zadanie to pierwszy z kilku etapów kompleksowej modernizacji infrastruktury energetycznej szpitala planowanej w latach 2022-2023. Zakup kotłów wpłynie na świadczenia zdrowotne, których ciągłość z uwagi na liczne awarie w dostawie ogrzewania i cieplej wody, była zagrożona. 
 • Zakup 100 zestawów łóżek szpitalnych wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi, które zastąpią wyeksploatowane meble szpitalne. Zakup poprawi pacjentom warunki opieki, a także wpłynie na jakość pracy personelu szpitala. 
 • Zakup 100 zestawów łóżek szpitalnych wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi, które zastąpią wyeksploatowane meble szpitalne. Zakup poprawi pacjentom warunki opieki, a także wpłynie na jakość pracy personelu szpitala.  
 • Zakup 7 szt. aparatury i sprzętu medycznego KINEKT z oprogramowaniem VAST

  Taki sprzęt ma szerokie zastosowanie w procesie leczenia pacjentów psychiatrycznych, łączy ćwiczenia fizyczne z poznawczymi, wpływa na siłę mięśniową pacjentów, ich równowagę, stabilizację, wytrzymałość, ćwicząc jednocześnie uwagę, koncentracje, schemat ciała. 

 • Zakup aparatury biofeedback, która ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu pacjentów z szerokim spektrum chorób fizycznych i psychicznych. Pozwala na monitorowanie zmian fizjologicznych organizmu pod wpływem różnych stanów emocjonalnych i poznawczych chorego, który uczy się rozpoznawać niepokojące symptomy i kontrolować funkcje ciała. Aparatura dopełni oddziaływania terapeutyczne prowadzone w oddziale rehabilitacji psychiatrycznej, podnosząc poziom świadczeń zdrowotnych oferowanych przez szpital. 
 • Zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego na potrzeby fizjoterapii

  Chodzi o zestaw urządzeń i aparatury z laserem biostymulacyjnym oraz zestawem do terapii ultradźwiękowej oraz 2 bieżnie i 5 rowerków rehabilitacyjnych. 

 • Zakup wózków transportowo-kąpielowych (3 szt.). które są niezbędne do prawidłowej opieki nad pacjentami leżącymi i z ograniczeniami ruchowymi. Dwumiejscowy pojazd jest niezbędny m.in. do dowożenia pacjenta z izby przyjęć na wskazany oddział medyczny na rozległym terenie szpitala, często do odległych budynków. Będzie też wykorzystywany przy transporcie pacjentów na badania, terapię czy rehabilitację do innych części szpitala. 

 • Zakup pojazdu elektrycznego do wewnętrznego transportu pacjentów Dwumiejscowy pojazd jest niezbędny m.in. do dowożenia pacjenta z izby przyjęć na wskazany oddział medyczny na rozległym terenie szpitala, często do odległych budynków. Będzie też wykorzystywany przy transporcie pacjentów na badania, terapię czy rehabilitację do innych części szpitala. 

W sytuacji, gdy pacjent jest niepełnosprawny ruchowo, istnieje możliwość zabrania na skrzynię załadunkową wózka inwalidzkiego, który po przybyciu na miejsce ułatwia dalszy transport. Aktualnie transport pacjentów niepełnosprawnych odbywa się na wózkach inwalidzkich. Przebycie odcinka drogi powoduje zniszczenie kół w wózku, a w okresie zimowym pacjent jest narażony na zimno. Często przez to pacjenci rezygnują z terapii proponowanej w odległych budynkach – tłumaczy profesor Foltys.

 • Zakup schodołazów (4 szt.)

Budynki oddziału Szpitala Psychiatrycznego nie są wyposażone w windy, przez co osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mają problem w poruszaniu się między piętrami. Schodołazy umożliwią pacjentom korzystanie w pełni z dostępnych form rehabilitacji psychiatrycznej. Warto dodać, że szpital wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie do PFRON na zakup wind w 8 budynkach w latach 2022-2023. 

Łączna wartość zakupu sprzętu i wyposażenia szpitala:  3 724 832,93 zł

 • Dotacja Miasta: 3 5000 000 zł
 • Środki własne szpitala: 224 832, 93 zł

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika