środa, 19 stycznia 2022

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Ale słodziaki! Dziś Dzień Wcześniaka - zobacz zdjęcia wcześniaków urodzonych w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju [GALERIA]

17.11.2021 10:21 | 0 komentarzy | ska

Co roku 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Aż 6,7 proc. dzieci rodzi się w Polsce przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Z okazji Dnia Wcześniaka Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju przygotował galerię dzieci, które urodziły się "za wcześnie" w 2021 roku. ZOBACZ GALERIĘ!

Ale słodziaki! Dziś Dzień Wcześniaka - zobacz zdjęcia wcześniaków urodzonych w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju [GALERIA]
Wcześniaki urodzone w WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju mają sporo energii do zabawy i poznawania świata.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś Dzień Wcześniaka - zobacz zdjęcia wcześniaków urodzonych w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju [GALERIA]

Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. W Polsce odsetek wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem, z wagą poniżej kilograma, wynosi około 0,5 procent natomiast 5,5 procent stanowią dzieci z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży rodzi się około 6,7 procent dzieci.

Mają wiedzę i sprzęt 

Na szczęście dziś lekarze oraz położne dysponują specjalistycznym sprzętem i są w stanie nie tylko uratować życie większości dzieci, ale też zapewnić im prawidłowy rozwój. Takie maleństwo różni się od donoszonych noworodków nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim dojrzałością. Zwykle nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego życia gdyż ma problemy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała, oddychaniem, trawieniem. - Bez doświadczonego personelu i aparatury medycznej mogłoby nie przeżyć. Ważne jest również, aby maluszek był otoczony troskliwą opieką i miłością. Trzeba okazywać jak najwięcej czułości, delikatnie dotykać, głaskać, przemawiać. To uspokaja maleństwo i daje mu poczucie bezpieczeństwa jak również pomaga mu dojść do siebie. Zdaniem lekarzy tak stymulowane wcześniaki dużo szybciej „doganiają” rówieśników, którzy przyszli na świat w terminie - wyjaśnia MArcelina Kowalska, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Vouchery na konsultacje

W tym roku Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom, w ramach Światowego Dnia Wcześniaka, sprezentowała dzieciom urodzonym przedwcześnie w naszym szpitalu specjalny voucher na bezpłatne badania i konsultacje z zakresu fizjoterapii, neurologopedii, psychologii oraz terapii z zakresu integracji sensorycznej. Fundacji serdecznie dziękujemy za ten prezent.