środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

SOR w Raciborzu. Wykonawca przejął plac budowy, ale do dużych robót jeszcze daleko

05.08.2021 08:39 | 1 komentarz | ma.w

Ruszyła przebudowa części szpitala rejonowego. W jej wyniku powstanie na Gamowskiej Szpitalny Oddział Ratunkowy. To długo oczekiwana inwestycja. Wstrzymała ją pandemia i jednoimienność szpitala. Czy w lecznicy zaczną się teraz uciążliwe i długotrwałe roboty budowlane? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dyrektora Ryszarda Rudnika.

SOR w Raciborzu. Wykonawca przejął plac budowy, ale do dużych robót jeszcze daleko
Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik podczas oprowadzania po szpitalu goszczących tam z wizytą wiceministra zdrowia i polityków prawicy z regionu w lipcu tego roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ryszard Rudnik: W tym roku za wiele prac jeszcze nie będzie wykonanych. Posiadamy harmonogram robót przedstawiony przez nam przez wykonawcę inwestycji. Na razie rozpoczną się prace przygotowawcze. Istotna jest m.in. kwestia posadowienia dźwigu. Stanie on na lądowisku dla helikopterów przed szpitalem. Będzie je trzeba na pewien okres wyłączyć. Służyć będzie mogło tylko wtedy, kiedy w dźwigu będzie jego operator. To wszystko, czego wymagają warunki budowy, trzeba teraz skoordynować.

Jak ma wyglądać nowy SOR i kiedy trafią doń pacjenci?

- Inwestycja jest planowana do końca 2023 roku. Może jednak ulec skróceniu, co deklaruje sam wykonawca. SOR będzie działał 24 godziny na dobę. Trafią tam pacjenci z wypadków, z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia itp. To będzie nowy oddział szpitalny i tym będzie się różnił od izby przyjęć, która jest tylko ambulatorium. Będą tam łóżka, będzie dokonywana ocena stanu zdrowia pacjenta, diagnostyka, badania na oddziale. Znajdą się w nim 4 specjalistyczne stanowiska. SOR nie jest oddziałem pobytowym tylko miejscem do udzielenia pacjentowi pilnej pomocy, zabezpieczenia go i przekierowania na inne oddziały. Koszt przebudowy szacowany jest na 10 mln zł*; choć może być drożej z uwagi na dynamikę wzrostu cen na rynku budownictwa.

W jaki sposób zmieni się sposób przemieszczania się po szpitalu, który w części staje się placem budowy?

- Mamy już wydzielone odpowiednie strefy, gdzie będą prowadzone prace budowlane. Przygotowaliśmy nasze działania w ten sposób, w porozumieniu z wykonawcą, że obecnie nic się jeszcze nie zmieni dla kadry i pacjentów. Wiadomo jednak, że w jednym etapie inwestycji zaistnieje potrzeba wejścia ekip budowlanych w obszar szpitala, tam, gdzie znajduje się obecnie ambulatorium, izba przyjęć. Dlatego, że i tam przewidziano przebudowę. Myślę, że to nastąpi w dalszym etapie prac. Wtedy zaplanujemy ponowne przeniesienie izby przyjęć, tej „na ostro”. Zakres robót jest tam nieduży i sądzę, że dojdzie do nich dopiero w przyszłym roku, gdzieś pod jego koniec.


* Około 8,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek konkursowy zatytułowano: Przebudowa z rozbudową budynku szpitala w celu stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu. Złożono go w ramach naboru w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, działanie Infrastruktura ratownictwa medycznego.