Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Z 51 na 35. Chcą zmniejszyć liczbę łóżek na internie w rydułtowskim szpitalu

21.07.2021 07:00 | 7 komentarzy | juk

Będzie mniej szpitalnych łóżek w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.? - Zaproponowana liczba łóżek pozwoli zabezpieczyć mieszkańców regionu. Jest optymalna - mówi szef lecznicy.

Z 51 na 35. Chcą zmniejszyć liczbę łóżek na internie w rydułtowskim szpitalu
Ostateczną decyzję w sprawie zmniejszenia łóżek na oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym w Szpitalu w Rydułtowach wydadzą radni na najbliższej sesji. (fot. Agata Paszek)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Krzysztof Kowalik kilka tygodni temu zgłosił się z pewnym wnioskiem do powiatowych włodarzy. Dotyczył on dokonania zmiany w statucie Zakładu, a konkretnie zmniejszenia liczby łóżek na oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym w Szpitalu w Rydułtowach. Z 51 do 35 łóżek. Sprawę omawiano na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu wodzisławskiego.

Propozycja ograniczenia liczby łóżek

Jak zauważył podczas obrad dyrektor Kowalik, mało już który szpital ma na jednym oddziale około 50 łóżek. - Średnio liczą one po około 30 - zaznaczył. Podkreślił, że przy większej ich liczbie znacznie wzrasta zapotrzebowanie na personel medyczny oraz sprzęt, który jest potrzebny do zabezpieczenia takiego oddziału.

Liczba 35 łóżek jest, więc liczbą optymalną, która pozwoli zabezpieczyć mieszkańców powiatu w zabezpieczenie internistyczne, a z drugiej strony zracjonalizować koszty w szpitalu - uważa Krzysztof Kowalik.

Szef PPZOZ-u podczas posiedzenia zwrócił także uwagę, że przy pomyśle ograniczenia łóżek pod uwagę brano przede wszystkim ich wykorzystanie na przestrzeni ostatnich trzech lat. - W 2018 r. znajdowało się ono na poziomie 49%, w 2019 r. na poziomie 61%, a w 2020 r. na poziomie 43% obłożenia. Liczba 35 łóżek jest, więc liczbą optymalną, która pozwoli zabezpieczyć mieszkańców powiatu w zabezpieczenie internistyczne, a z drugiej strony zracjonalizować koszty w szpitalu - mówił dyrektor Kowalik.

Przypomnijmy, że rydułtowski oddział chorób wewnętrznych został czasowy zawieszony, po tym jak od 27 października 2020 r. zaczął funkcjonować oddział dla zakażonych koronawirusem w wodzisławskiej lecznicy. Po półrocznej przerwie - pod koniec kwietnia oddział wznowił działalność. Już wówczas pracowano nie na 51 łóżkach a właśnie 35. - Zamiar zmniejszenia liczby łóżek był jednak już wcześniej przez nas rozpatrywany - mówi dyrektor Kowalik.

Radni mają decydujący głos

Członek zarządu Krystyna Kuczera poinformowała w trakcie obrad, że rada społeczna zaakceptowała propozycję dyrekcji Zakładu. Jak poinformował Krzysztof Kowalik, również Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę na ograniczenie liczbę łóżek. W efekcie zarząd powiatu jednogłośnie zaakceptował wniosek, z jakim zgłosił się szef PPZOZ-u. Ostateczną decyzję w tej sprawie wydadzą jednak radni na najbliższej sesji.

Zobacz również: