Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Prezydent Polowy da się zbadać specjaliście. Starosta też skorzysta z porady [BADAJ ZNAMIONA]

15.05.2021 00:12 | 4 komentarze | ma.w

Obaj włodarze zdecydowali się promować akcję badań dermatoskopowych - Badaj Znamiona, którą w sobotę 15 maja organizuje Centrum Zdrowia i Urody Artimex. Z okazji Dnia Walki z Czerniakiem placówka zaprasza w Raciborzu na bezpłatne badania, wykonywane przez lekarzy dermatologów.

Prezydent Polowy da się zbadać specjaliście. Starosta też skorzysta z porady [BADAJ ZNAMIONA]
Prezydent Polowy i starosta Swoboda włączyli się w akcję badań profilaktycznych, które organizuje Artimex (na zdjęciu menadżer centrum Katarzyna Gołębiowska - fot. Radio Vanessa FM)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W godz. od 11.00 do 16.00 można w sobotę zbadać znamiona występujące na skórze. Badanie trwa około 10 minut. Wykonywać je będą dermatolożki: lek. Agata Zielonka - Kucharzewska i dr n. med. Irmina Ranosz - Janicką.

Pierwszymi pacjentami będą samorządowcy - prezydent Raciborza Dariusz Polowy i starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Obaj przyjęli nad akcją badań profilaktycznych patronat honorowy.

Badanie jest bezpłatne (w normalnych warunkach koszt takowego wynosi 150 - 200 zł), bezinwazyjne i krótkie. Przed wejściem do gabinetu trzeba wypełnić ankietę z kilkoma pytaniami. Na niej lekarz sporządzi notatkę. - Jeśli wszystko będzie w porządku, to badany zachowa ją na pamiątkę. Gdyby trzeba było dalszych konsultacji, to będzie można umówić wizytę u specjalisty. Chcemy przebadać jak najwięcej osób. Chodzi tu także o rozeznanie, jaka jest wśród mieszkańców świadomość potrzeby wykonywania badań dermatoskopowych - wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska menadżer w centrum Artimex.

Przyznaje ona, że do centrum trafiają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, co oznacza, że nie dbają o stan swojej skóry. - Mało kto myśli o raku czerniaka, więcej uwagi poświęca się profilaktyce innych schorzeń. Tymczasem bezrefleksyjne wystawianie się na słoneczne promienie nie jest bezpieczne, czego warto mieć świadomość - dodaje K. Gołębiowska.

- Nadchodzi lato i wakacje. Wiele osób wybierze się nad morze, żeby się opalać. Znamiona, pieprzyki trzeba zasłaniać przy słonecznych kąpielach. Skórę trzeba jednak chronić przez cały rok, to także ważne w myśleniu o zachowaniu zdrowia. Jak również to, że problem może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku - słyszymy od przedstawicielki Artimexu.

Katarzyna Gołębiowska cieszy się, że samorządowcy wyrazili chęć przeprowadzenia badania u nich. - Proponowałam to w rozmowie o patronacie, bo ich przykład jest ważny dla społeczności miasta i powiatu - zaznacza nasza rozmówczyni.

Do centrum Artimex przy ul. Bema 5 w Raciborzu wchodzi się od strony ul. Staszica.