Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

AstraZeneca i Moderna - 2330 tych szczepionek będzie w Budowlance. Kiedy pojawi się Pfizer?

06.05.2021 22:06 | 3 komentarze | ma.w

Dwa zespoły medyczne obsługują popołudniami Punkt Szczepień Masowych przy ul. Wileńskiej, w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Budowlanka/Gastronomik). Oto 10 istotnych faktów na temat tego przedsięwzięcia.

AstraZeneca i Moderna - 2330 tych szczepionek będzie w Budowlance. Kiedy pojawi się Pfizer?
Dyrektor Ryszard Rudnik był pomysłodawcą by Budowlankę przekształcić w salę szczepień. Na wideo można obejrzeć jak oprowadza Nowiny po Punkcie Szczepień Masowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

1

Powiat wydał na przystosowanie sali do szczepień 20 tys. zł (w tej kwocie 5 tys. zł pochodzi od wojewody śląskiego). Największy koszt stanowił zakup chłodziarko - zamrażarki na leki i szczepionki. Sfinansowano też zabezpieczenie parkietu sali gimnastycznej.

2

W Budowlance nie można się szczepić, przychodząc tam"z ulicy" bez wcześniejszej rejestracji.

3

Parking wewnętrzny szkoły służy wyłącznie personelowi i osobom niepełnosprawnym. Pozostałych zmotoryzowanych kieruje się na postoje przy USC; na ul. Kasprowicza i plac Długosza.

4

Szczepienia prowadzone są w godz. od 15:00 do 21:00, aktualnie od poniedziałku do piątku, ale są możliwe szczepienia przez cały tydzień, w miarę zainteresowania mieszkańców i dostępności szczepionek.

5

Przy wejściu do sali szczepień są obecne osoby "pomagające i podpowiadające" przychodzącym.

6

W sali pracują 2 zespoły, które są w stanie zaszczepić ok. 500 osób dziennie. W pierwszym dniu szczepień, do godz. 10.00 zarejestrowanych było 260 osób.

7

Na początek w Budowlance przygotowano 1130 dawek szczepionki AstraZeneca. W najbliższym czasie spodziewana jest dostawa tam 600 dawek szczepionek Moderny, a od 24 maja - kolejnych 600 dawek z Moderny. Z początkiem czerwca mają być dostępne tu szczepionki firmy Pfizer - 1400 dawek. To dane i plany na 6 maja; mogą ulec modyfikacjom.

8

Listy szczepionych tworzą się poprzez system krajowy (internet, infolinia lub SMS). Prowadzone są również zapisy na szczepienia w szpitalu na Gamowskiej.

9

Przy wejściu obowiązuje dezynfekcja rąk. Następnie do wypełnienia jest ankieta i można przygotować się do przyjęcia szczepienia. Po nim należy 15 minut zaczekać, obserwując, jak zareagował na szczepionkę organizm. W sali jest wyposażony gabinet lekarski i fachowy personel. W każdym z dwóch zespołów medycznych jest lekarz i dwie pielęgniarki.

10

W Budowlance (tę lokalizację proponował dyrektor Rudnik) można szczepić szybciej niż w szpitalu. Jest tu zachowany odpowiedni dystans między pacjentami, a droga wyjścia z sali jest niekolizyjna. Na Gamowskiej pomieszczenia, gdzie wykonuje się szczepienia, są małe i nie zapewniają takie przepustowości jak przy Wileńskiej.