Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Rozrusznik serca skontrolujesz w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju

20.04.2021 13:06 | 0 komentarzy | ska

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic, oddział kardiologiczno–wewnętrzny jastrzebskiego szpitala stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i dając nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów.

Rozrusznik serca skontrolujesz w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju
Regularna kontrola rozrusznika serca pomaga ustalić stan techniczny urządzenia oraz wykryć nieprawidłowości w pracy serca. fot. WSS2
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pracownia kontroli rozruszników przy oddziale kardiologii

U zdrowego człowieka prawidłowa czynność serca waha się od 60. do 90. uderzeń na minutę. Czasem jednak rytm pracy serca jest zbyt wolny. Zdarza się, że tego typu nieprawidłowość prowadzi do złego samopoczucia, omdleń, a niekiedy nawet do utraty przytomności, która może zagrażać życiu, wówczas pacjentowi wszczepia się stymulator serca.

Jak działa rozrusznik serca?

- Jest to urządzenie służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca, powodujące skurcze i regulującym jego pracę. Rozrusznik serca wszczepiany jest pod skórę, a gdy zajdzie taka potrzeba, stymuluje serce do prawidłowej pracy. Sama procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym co oznacza, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z personelem - mówi Łukasz Otremba, lekarz oddziału kardiologiczno-wewnętrznego zajmujący się m. in. wszczepianiem stymulatorów serca.

Regularna kontrola pracy urządzenia

Jednak na tym nie koniec. Rozrusznik serca należy jeszcze stale kontrolować i dostosowywać do pacjenta. - Wraz z nowymi możliwościami leczenia w naszym szpitalu, utworzyliśmy własną pracownię kontroli urządzeń wszczepialnych. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu, którzy musieli odbywać podróże do ośrodków w Katowicach lub Zabrzu, mogą pozostać pod opieką naszej poradni przyszpitalnej – dodaje doktor Łukasz Otremba. - Te wizyty pomogą ustalić, czy u pacjenta wystąpiły zaburzenia pracy serca, sprawdzić stan techniczny urządzenia, a w razie potrzeby dokonać przeprogramowania - wyjaśnia. 

Umów się na wizytę

- W 2005 roku przeszedłem zabieg wszczepienia rozrusznika i od tej pory jeździliśmy z żoną na kontrole do Zabrza – mówi pan Piotr, pacjent poradni – Od października 2020 r. chodzę do poradni w szpitalu w jastrzębiu. Dla nas to ogromne udogodnienie. 

Zarówno osoby, które miały wszczepiony rozrusznik w WSS2, jak i osoby z innych szpitali mogą zarejestrować się na wizytę (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu-Zdroju tel. 32 47 84 200).