Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Prawie 600 ozdrowieńców oddało 190 l krwi i 56 l osocza

28.11.2020 18:20 | 0 komentarzy | ska

Dwudniowa akcja krwiodawstwa, promowana m.in. przez senator Ewę Gawędę oraz rzeczniczkę wojewody śląskiego Alinę Kucharzewską odniosła spory sukces. Akcję wsparło prawie 600 osób. 

Prawie 600 ozdrowieńców oddało 190 l krwi i 56 l osocza
Barbórkowa akcja krwiodawstwa w KWK Pniówek. fot. Biuro senatorskie Ewy Gawędy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawie 600 ozdrowieńców oddało 190 l krwi i 56 l osocza

Zaledwie w ciągu dwóch dni zgłosiło się aż 598 dawców (pracowników JSW SA oraz ich bliskich). Nie tylko sami górnicy spisali się rewelacyjnie. Ten niezwykle cenny dar oddało również wiele kobiet - poinformowała w mediach społecznościowych senator Ewa Gawęda, która sama również wsparła akcję krwiodawstwa, a wcześniej mocno zachęcała do wzięcia w niej udziału. 

Jako ozdrowieniec - kobieta wpierw muszę oddać krew do badania, by wykluczyć konflikt serologiczny, aby móc oddać osocze. Niedługo będę wiedzieć, czy mogę podzielić się życiodajnym osoczem. Akcja JSW i RCKIK w Raciborzu na wagę nie złota, ale... zdrowia i życia - podkreśliła Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Wojewody Śląskiego. 

Dzięki zaangażowaniu w akcję 598 osób udało się zebrać 190 litrów krwi oraz 56 litrów osocza, potrzebnego w leczeniu ciężkich stanów COVID-19. Akcja odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu-Zdroju (w piątek 27 listopada), w hali zbornej KWK Pniówek (28 listopada) oraz w oddziałach terenowych RCKiK w Raciborzu. Podczas krótkiej konferencji prasowej w KWK Pniówek za udział w akcji podziękował górnikom wiceprezes JSW Artur Dyczko, a także parlamentarzyści senator Ewa Gawęda i poseł Grzegorz Matusiak, a także dyrektor RCKiK Gizela Kowol. 

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP