Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Radny śle pismo i pyta ministra: Jaki jest sens wprowadzonych obostrzeń?

07.08.2020 09:11 | 41 komentarzy | juk

- Bycie radnym wymaga ode mnie stawania w obronie mieszkańców i lokalnych firm - mówi stanowczo wodzisławski radny Łukasz Chrząszcz. W związku z obostrzeniami, które rząd chce wprowadzić na terenie powiatu wodzisławskiego, napisał pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Radny śle pismo i pyta ministra: Jaki jest sens wprowadzonych obostrzeń?
W związku z obostrzeniami, które rząd chce wprowadzić na terenie powiatu wodzisławskiego, wodzisławski radny Łukasz Chrząszcz napisał pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od najbliższej soboty (8.08) w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą niektóre obostrzenia. Ministerstwo zdrowia przedstawiło już listę lokalizacji, podzielonych na dwie strefy: czerwoną i żółtą. W tej pierwszej - czyli o zaostrzonym rygorze sanitarnym - znajduje się m.in. powiat wodzisławski oraz miasto Rybnik i powiat rybnicki. Nowe przepisy wprowadzają tam obowiązek zakrywania ust i nosa przy każdym wyjściu z domu, zakaz targów, konferencji, pokazów filmowych, koncertów, przedstawień teatralnych, czy organizowania imprez sportowych z udziałem publiczności.

Sens nowych nakazów i zakaz podważa jeden z wodzisławskich radnych. "Nakaz noszenia maseczek zgodnie z Rozporządzeniem dotyczy wybranych powiatów, w tym powiatu wodzisławskiego. Jaki jest sen ustanowienia takiego prawa w sytuacji, gdy mieszkańcy mogą swobodnie podróżować do innych powiatów, gdzie takich obostrzeń nie ma?" pyta w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego radny Łukasz Chrząszcz. "Czy osoba zarażona, lecz przechodząca bezobjawowo zaraża tylko na terenie Wodzisławia Śl. i Rybnika, a w Raciborzu już nie?" czytamy dalej w piśmie. Radny Chrząszcz zauważa, że dużo lepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie działań wyłącznie w stronę osób, które są najbardziej zagrożone, czyli obywateli powyżej 60 roku życia.

W dalszej części pisma radny Chrząszcz wskazuje, że obostrzenia dotkną lokalne firmy z branży rozrywkowej m.in. siłownie, kina i kluby. Wprowadzone zakazy ograniczające ich funkcjonowanie spowodują nie tylko straty finansowe, ale także chaos z wynagrodzeniami i płynnością finansową. "Czy w zaistniałej sytuacji są już opracowane tarcze pomocowe dla firm z powiatów dotkniętych obostrzeniami?" pyta w piśmie rajca.

Kończąc swoje pismo Łukasz Chrząszcz tłumaczy, że jego uwagi podyktowane są troską o mieszkańców regionu, którzy są zaniepokojeni niejasnymi i nielogicznymi zasadami, a także z uwagi na lokalne firmy, które martwią się startami finansowymi oraz brakiem instrukcji i filarów pomocowych.