środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Od soboty wracają rygory sanitarne. Rybnik i Wodzisław w czerwonej strefie

06.08.2020 10:04 | 31 komentarzy | ska

Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji prasowej Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w powiatach naszego regionu: wodzisławskim, rybnickim z miastem Rybnik, a także miasta Żory i Jastrzębie-Zdrój od soboty wrócą obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem. 

Od soboty wracają rygory sanitarne. Rybnik i Wodzisław w czerwonej strefie
Minister Łukasz Szumowski oraz wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedzieli powrót obostrzeń m.in. w naszym regionie. fot. Ministerstwo Zdrowia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od soboty wracają rygory sanitarne. Rybnik i Wodzisław w czerwonej strefie

Nasz region znalazł się wśród 19 powiatów, w których od soboty 8 sierpnia wrócą rygory sanitarne m.in. w przestrzeni publicznej. Minister Łukasz Szumowski przedstawił listę lokalizacji, podzielonych na dwie strefy: czerwoną i żółtą. W czerwonej znalazły się Rybnik i powiat rybnicki oraz powiat wodzisławski i pszczyński. W żółtej natomiast Żory i Jastrzębie-Zdrój oraz sąsiedni powiat cieszyński. 

W powiatach oznaczonych na czerwono wróci obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a na bieżąco mają być publikowane nowe wytyczne. W komunikacji publicznej liczba osób ma być ograniczona do połowy miejsc. W strefie czerwonej liczba osób biorących udział w uroczystościach (np. weselach) będzie ograniczona do 50 osób, a w strefie żółtej do 100 osób. 

W strefie czerwonej wrócą zakazy organizacji imprez kulturalnych. Ponownie zamknięte muszą zostać kina i siłownie, a wydarzenia sportowe będą odbywać się bez kibiców. Minister podkreślił wzrost czynnika "R", czyli innymi słowy reprodukcji wirusa. 

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział Szumowski. - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku - podkreślił minister zdrowia. 

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Lista powiatów, w których wracają obostrzerznia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. 

Szczegółowa lista wytycznych dla stref czerwonej i żółtej do pobrania poniżej:

Pobierz Regionalne_obostrzenia_związane_ze_wzrostem_zakażeń_dla_wybranych_powiatów.docx (format docx, rozmiar ~24.2 k)