Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Liczba zakażonych pracowników JSW wzrosła już do 1855 osób

29.05.2020 12:42 | 1 komentarz | ska

Stale rośnie liczba zakażonych pracowników zakładów JSW, szczególnie kopalni Pniówek w Pawłowicach. W ciągu ostatniej doby przybyło znów ponad 200 przypadków. 

Liczba zakażonych pracowników JSW wzrosła już do 1855 osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczba zakażonych pracowników JSW wzrosła już do 1855 osób

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 1855 przypadków zarażenia koronawirusem. W samym Pniówku jest to 1479 osób, 355 osób w Ruchu Zofiówka, 9 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 4 osoby w kopalni Budryk i 8 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywają 264 osoby.

W kopalniach realizowane są badania przesiewowe, dzięki czemu stale wzrastają statystyki dotyczące zakażonych. Górnicy jednak poruszają temat długiego oczekiwania na pobranie wymazu oraz czasami przypadki zagubienia pobranej próbki. - Badania przesiewowe organizowane są pod ścisłym nadzorem inspektorów sanitarnych. To sanepid jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tychże badań, bo sanepidowi zależy na tym, aby zidentyfikować zakażone osoby wśród górników i objąć je i ich rodziny kwarantanną. Po uzgodnieniach, w których miejscach te wymazy i badania przesiewowe maja się odbywać, są one realizowane. Obecnie jest już ponad 3700 zakażonych górników - mówi nam Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. - Jeśli chodzi o zagubione próbki, nie mieliśmy takich informacji. Zdarzały się sygnały o tym, że badania trwały zbyt długo, nawet 5 dni. Wówczas wojewoda osobiście interweniował w laboratorium, aby jak najszybciej wyniki dotarły do sanepidu. Zdarzało się również tak, że w punktach pobierania próbek podczas badań przesiewowych, zostały one opisane zwykłym mazakiem, który rozmazał się podczas transportu w opadach deszczu - potwierdza Alina Kucharzewska.