Piątek, 5 czerwca 2020

imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira

RSS

Koronawirus w Wodzisławiu Śl. 80-letni pacjent trafił do szpitala z zagrożeniem życia

01.04.2020 12:13 | 8 komentarzy | juk, AgaKa

Wracamy do tematu wykrycia przypadku zachorowania na koronawirusa w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Przypomnijmy, że obecność Covid-19 stwierdzono u pacjenta, który leczony był na tamtejszym oddziale chirurgii ogólnej.

Koronawirus w Wodzisławiu Śl. 80-letni pacjent trafił do szpitala z zagrożeniem życia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarażony blisko 80-letni pacjent pochodzi z powiatu raciborskiego. Najpierw był hospitalizowany w Szpitalu Rejonowym im. J. Rostka w Raciborzu. Następnie został wypisany do domu, zanim placówka została przekształcona w tzw. szpital jednoimienny zakaźny. - 17 marca, po kilku dniach przebywania w domu, pacjent poczuł się gorzej. Z powiatu raciborskiego został przewieziony karetką pogotowia na nasz oddział chirurgii ogólnej z zagrożeniem życia - mówi nam Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

Pacjent ze względu na swój stan zdrowia był przygotowywany do niezbędnej operacji. - 30 marca, w poniedziałek nim operacja miała miejsce, zaobserwowano u niego objawy koronawirusa, w tym m.in. wysoką gorączkę. Niezwłocznie został wyizolowany - mówi dyrektor Kowalik. Dodaje, że w tym samym czasie poddano go testowi na obecność Covid-19. Wczoraj (31.03) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Wodzisławiu Śl. powiadomiła, że u pacjenta stwierdzono obecność wirusa. - Po otrzymaniu pozytywnego wyniku pacjent został przewieziony do Szpitala Rejonowego w Raciborzu, gdzie jest otoczony opieką medyczną - wyjaśnia dyrektor PPZOZ-u.


Obecnie trwa postępowanie epidemiologiczne, mające na celu określenie kręgu osób, które mogły mieć styczność z zarażonym pacjentem oraz maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie wodzisławskiej lecznicy. W tym celu wszczęto wszelkie procedury obowiązujące w takiej sytuacji. Oddział chirurgii ogólnej wodzisławskiej lecznicy został również czasowo zamknięty. - Przebywający na tym oddziale 28 pacjentów zostało odizolowanych oraz objęto ich badaniami na obecność wirusa - mówi dyrektor Kowalik. Także personel szpitala, który miał bezpośredni kontakt z zarażonym, poddano kwarantannie i badaniom.

Udało nam się porozmawiać z jednym z sanitariuszy, działającym na terenie Wodzisławia Śl. Nie kryje obaw, że koronawirus mógł już zostać rozniesiony nie tylko po całym wodzisławskim szpitalu, ale mógł nawet opuścić jego mury. - Co z tego, że zamknęli oddział chirurgii? Zanim wszyscy się zorientowali, co jest grane, lekarze mogli już roznieść wirusa po całym szpitalu, bo chodzą po całym budynku no i prowadzą konsultacje. Kolejna sprawa - zmianę, która była w szpitalu zdążyła już zastąpić kolejna zmiana, więc pracownicy, którzy mieli z nim styczność, poszli do domów. I jeszcze jedna rzecz, idealnym miejscem do roznoszenia wirusa mogła być też szatnia dla personelu - powiedział.

Dyrektor Kowalik wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi procedurami personel szpitala, który miał bezpośredni kontakt z zarażonym, poddany został kwarantannie i badaniom. - Jeżeli u któregoś z nich zostanie stwierdzony koronawirus, zostanie rozszerzony krąg osób, które mogą również zachorować - zapewnia.