Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Premier o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem [WIDEO]

31.03.2020 11:33 | 7 komentarzy | ska

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne rygory w walce z koronawirusem. Jakie obostrzenia czekają nas w najbliższych dniach?

Premier o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem [WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Premier o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem [WIDEO]

- Dzisiaj spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, które przez analityków jeszcze dwa tygodnie temu były określane jako mało prawdopodobne – mówi premier Mateusz Morawiecki, argumentując wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla obywateli.

- Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza. Nie możemy sobie pozwolić na rozprzężenie i dlatego w wyniku naszych obserwacji i analiz dotyczących najlepszych praktyk, które spływają do nas z całego świata i które poddajemy naszym badaniom i analizom, podjęliśmy kolejne decyzje, o których dziś państwa poinformujemy, dotyczące następnych obostrzeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że mimo wprowadzenia zakazów, zbyt wiele osób przebywało w parkach, na plażach, bulwarach i stamtąd pochodziły nowe zakażenia.

- Widzimy duże przyrosty i wiemy, że będą jeszcze wyższe. Stąd też najważniejsza zasada to zasada dystansowania się. Dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym. To dwa metry od drugiej osoby, z wyjątkiem opieki nad dzieckiem na spacerze czy opiece nad osobą z niepełnosprawnościami. Utrzymujemy dystans wobec siebie. Również na chodnikach starajmy się iść w pewnej odległości, jeśli już ktoś musi w ogóle wychodzić. Co więcej, osoby niepełnoletnie poniżej 18 roku życia mogą przebywać tylko z osobą dorosłą w przestrzeni publicznej. Wprowadzamy również ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów - podkreślił premier. 

Zamknięcie zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, wypożyczalni rowerów miejskich, a także ograniczenia w pracy sklepów do trzech osób na kasę – to tylko niektóre z wprowadzonych obecnie obostrzeń. Osoby niepełnoletnie w przestrzeni publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Odległość od drugiej osoby nie powinna być mniejsza niż 2 m. Zamknięte zostaną sklepy budowlane.

- Zapisana kara od 5 do 30 tys. zł jest i tak niewspółmierna do ryzyka zakażenia osoby, która ma duże ryzyko zgonu – podkreślił minister Łukasz Szumowski.

- Dajemy szereg zaleceń twardych, ale też dajemy szereg zaleceń miękkich. Możecie państwo wyjść do sklepu czy z psem, ale nie róbmy sobie wycieczek, nie uprawiajmy sportu – powiedział minister Szumowski.

Wprowadzono limit osób przebywających w sklepie do 3 osób na jedną kasę i w przypadku urzędów pocztowych do 2 osób na okienko. W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Wprowadzone zostało obligatoryjne rozwiązanie dla sklepów – w godzinach od 10.00 do 12.00 ze sklepów korzystać będą mogły jedynie osoby starsze. Mogą również robić zakupy w innych godzinach, jednak młodsi mieszkańcy nie mogą korzystać ze sklepów w godzinach 10.00-12.00. Wszystkie sklepy spożywcze i apteki pozostają otwarte.

Wprowadzono również ograniczenia w pracy biur. To przede wszystkim zachowanie dystansu 1,5 m odległości pracowników od siebie oraz zapewnienie środków dezynfekcyjnych. Ograniczenia dotyczą również działalności hoteli i miejsc noclegowych.

Odwołane zostają też wszystkie zabiegi medyczne, które nie są konieczne dla ratowania życia czy zdrowia.

Od dziś osoby, które zostaną poddane kwarantannie, także granicznej, zostaną odizolowane także od domowników, lub też w przypadku kwarantanny domowej wszyscy domownicy zostaną poddani kwarantannie.

Obostrzenia ogólne wejdą w życie od 1 kwietnia, natomiast obostrzenia dotyczące zakładów pracy wejdą w życie od 2 kwietnia. To m.in. konieczność zapewnienia odstępu minimym 1,5 m pracowników od siebie.

ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO I MINISTRA ZDROWIA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO:Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów