Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

W Żorach trzy osoby zarażone i 110 poddanych kwarantannie

25.03.2020 16:42 | 1 komentarz | ska

Powoli rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem w Żorach oraz osób poddanych kwarantannie. Pojawiły się nawet przypadki lekceważenia kwarantanny, co może doprowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa. 

W Żorach trzy osoby zarażone i 110 poddanych kwarantannie
Anna Ujma, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory na bieżąco informuje o sytuacji z koronawirusem w mieście
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Żorach trzy osoby zarażone i 99 poddanych kwarantannie 

W Żorach powoli przybywa osób zarażonych, a tym samym również tych poddanych kwarantannie. Według stanu na godzinę 14.00 25 marca, są 3 osoby zarażone oraz 110 osób na kwarantannie. Rano było to jeszcze 99 osób, jak poinformowała Anna Ujma, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory: 

Miał być na kwarantannie, wybrał się na kawę

Warto dodać, że jeden z mieszkańców wykazał się skrajną głupotą. Kiedy miał przebywać w domu na kwarantannie, wybrał się do kolegi w odwiedziny. 32-letni mieszkaniec Żor wczoraj złamał zasady kwarantanny i poszedł w odwiedziny do znajomego. Kiedy zadzwonili do niego policjanci, próbował ich okłamać twierdząc, że kwarantannę odbywa pod innym adresem. Ostatecznie mężczyzna wbiegł na oczach mundurowych do klatki schodowej i wrócił do swojego mieszkania. 

- Kiedy mundurowi po godzinie 16.00 pojawili się pod blokiem, w którym zamieszkuje mężczyzna, okazało się, że nie ma go w domu. Próbując ustalić, gdzie 32-latek aktualnie przebywa, policjanci usłyszeli w słuchawce, że jest w innym miejscu, które rzekomo wskazał służbom sanitarnym. Problem w tym, że nie potrafił podać dokładnego adresu i nieprecyzyjnie odpowiadał na zadawane pytania - informuje Kamila Siedlarz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Żorach. 

W pewnym momencie, gdy oczekujący pod blokiem policjanci prowadzili korespondencję z dyżurnym, zauważyli wbiegającego do klatki schodowej zdyszanego mężczyznę z telefonem komórkowym w dłoni. Okazało się, że to kontrolowany przez mundurowych 32-latek. - W dalszej rozmowie przyznał się, że złamał zasady kwarantanny i poszedł w odwiedziny do znajomego - dodaje Kamila Siedlarz. 

Mężczyźnie grozi teraz 30 tys. zł grzywny oraz dodatkowo 5 tys. zł z art. 116 Kodeksu Wykroczeń, czyli za nieprzestrzeganie nakazów przez nosiciela chorby zakaźnej. 

Zmiany w komunikacji autobusowej

W ślad za rozporządzeniem Ministra Zdrowia poszły też zmiany w komunikacji autobusowej w Żorach. W autobusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących -  to decyzja Rządu RP, która będzie obowiązywała w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia. W tej sytuacji prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską i w miarę możliwości korzystali z własnych środków transportu. To konieczne, abyśmy mogli zapewnić bezpieczne warunki, zwłaszcza dla tych osób, które muszą dojechać do pracy na zmiany. W Żorach dotyczy to główni autobusów linii nr 06 i 08 Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej.