Sobota, 19 września 2020

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Fala dobroci w walce z koronawirusem. Młodsi pomagają starszym w całym regionie

16.03.2020 18:16 | 2 komentarze | ska

Pomimo wielu utrudnień i niepewności mieszkańców regionu po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego, nie brakuje pozytywnych informacji. Historia pokazuje, że w takich skrajnych sytuacjach potrafimy się bardzo jednoczyć. Wielu młodych mieszkańców regionu informuje o chęci pomocy osobom starszym oraz tym, którzy nie mogą lub boją się opuszczać swoje mieszkania. 

Fala dobroci w walce z koronawirusem. Młodsi pomagają starszym w całym regionie
Społecznicy zaangażowani w akcję pomocy dla seniorów w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fala dobroci w walce z koronawirusem. Młodsi pomagają starszym w całym regionie

Powiat raciborski

Przykładów takich pozytywnych postaw nie trzeba szukać daleko. - W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa (COVID-19) chcemy zaoferować Wam swoją pomoc, abyście nie narażali swojego zdrowia niepotrzebnie. Jeśli ktoś z Was potrzebuje zrobić najpotrzebniejsze zakupy (spożywcze, medyczne), to zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 692 389 852. Na Państwa telefony czekamy 7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 14:00, natomiast zakupy dostarczymy w godz. 14:00 - 19:00. Nasza pomoc jest nieodpłatna i dotyczy całego Raciborza i okolic. Jedyny koszt jaki Państwo ponoszą, to realny koszt zakupów - informują społecznicy z Raciborza i okolic. Za akcję odpowiedzialni są widoczni na zdjęciu od lewej: Maciek, Ewelina, Szymon, Maciek (redaktor sportowy portalu Nowiny.pl) i Elżbieta.

Powiat wodzisławski

Podobne akcje prowadzone są w sąsiednich miastach. W Wodzisławiu Śląskim podobną pomoc oferuje seniorom np. 5. Drużyna Harcerska "Wilk". - Jeśli obawiacie się wirusa i potrzebujecie pomocy, chętnie służymy pomocą w pójściu na zakupy i do apteki - zapewniają harcerze. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 516 765 695 lub 692 542 591

Indywidualnie swoją pomoc zapowiadają również osoby związane z samorządem. Przykładem może być wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy Marek Wystyrk. - Jeżeli potrzebujesz wsparcia (zwłaszcza osoby starsze, samotne, opuszczone) np w postaci zrobienia zakupów w sklepie czy aptece to zadzwoń a postaram się pomóc. Wiem, że to właśnie te osoby są szczególnie narażone na działanie koronowirusa więc proponuję swoją konkretną pomoc. Jeżeli ktoś zna takie osoby to dajcie znać. Mogę się z nimi skontaktować i zaoferować wsparcie. W obecnym ciężkim czasie tyle mogę - informuje Marek Wystyrk na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Jastrzębie-Zdrój

Jak już informowaliśmy, w pomoc osobom starszym i wszystkim, którzy nie mogą opuścić swojego mieszkania, zaangażowali się strażacy z jednostek OSP z terenu miasta Jastrzębie-Zdrój. - W jastrzębskich OSP dokonano stosownych kontroli środków i przygotowań na wypadek rozwoju pandemii i jeśli zajdzie potrzeba również strażacy ochotnicy będą włączani do działań z pozostałymi służbami. Mimo tego, obecna sytuacja jest na tyle spokojna i stabilna, że OSP z Jastrzębia-Zdroju może się włączyć w dzieło drobnej pomocy. Propozycja dotyczy zakupów czy prostych prac na rzecz osób potrzebujących. Co ważne pomoc nie będzie się wiązać z obniżeniem standardowej gotowości bojowej w jakiej przez cały czas jako ochotnicy jesteśmy - informują strażacy z OSP Ruptawa. Taką ocenę, ale i ofertę pomocy solidarnie wystosowały jednostki OSP z terenu Jastrzębia-Zdroju. 

Numery telefonów do osób z OSP zaangażowanych w akcję podajemy tutaj:

STRAŻACY POMAGAJĄ W ZAKUPACH PODCZAS STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Rybnik i region

Z kolei europoseł Łukasz Kohut z Rybnika informuje w mediach społecznościowych o gotowości jego, a także współpracowników i znajomych. - Jeżeli ktoś z Państwa ogranicza wyjścia z domu w trosce o swoje zdrowie to chciałbym zaproponować pomoc w zakupach. Poniżej zostawiam numery kontaktowe na które bez przeszkód mogą państwo się zwrócić a my postaramy się pomóc przywożąc państwu niezbędne zakupy do domu. Pomoc dostępna jest na terenie województwa Śląskiego i proszę uprzejmie o zgłaszanie się w razie potrzeby do moich przyjaciół i współpracowników - poinformował Łukasz Kohut, jako jeden z pierwszych już 9 marca. 

Poniżej lista osób organizujących pomoc w miastach naszego regionu:

Mateusz Kubis - 729 554 079 - Rybnik

Wojciech Żołnierek - 517 321 978 - Jastrzębie-Zdrój

Adriana Tomala - 609 601 980 - Żory, Świerklany, okolice

Przemysław Kozłowski - 609 442 509 - Wodzisław Śląski

Klaudia Szubert - 726 452 438 - Wodzisław Śląski

Również strażacy z OSP Rybnik-Orzepowice włączyli się do akcji pomagania. Chętnie pomogą osobom starszym z rybnickiej dzielnicy Orzepowice w zrobieniu zakupów, czy wykupie leków z apteki. Wystarczy się z nimi skontaktować pod numerami tel. 669 760 370, 784 488 613 lub 794 439 809. 

Dodajmy, że powstała również aplikacja dla osób, które chciałyby pomóc, a także tych, które są chętne do pomocy. Aplikację stworzył mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju Jakub Król ze swoimi współpracownikami. Program polega na tym, że po zarejestrowaniu można wyszukać sobie wolontariusza, lub osobę potrzebującą. Aplikacja przyda się nie tylko w czasie zagrożenia epidemicznego. Szczegóły i możliwość pobrania aplikacji I help You: https://app.ihelpyou.app/home