środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Nie żyjemy już coraz dłużej. Zabija nas alkohol i używki [SONDA]

13.11.2019 19:56 | 39 komentarzy | acz

Medycyna nie pozwala już wydłużać średniej długości życia. Zabijają nas przede wszystkim otyłość i używki.

Nie żyjemy już coraz dłużej. Zabija nas alkohol i używki [SONDA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co byś chciał/chciała wyeliminować ze swojego życia?

Niepokojące zjawisko opisuje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na na najnowsze badanie OECD. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skupiająca wysoko rozwinięte państwa, opublikowała właśnie najnowsze wydanie raportu "Health at a Glance 2019". Kluczowa statystyka: osoba urodzona dzisiaj w którymś z państw OECD powinna przeżyć statystycznie 81 lat. W wielu krajach ta średnia spadła w porównaniu z poprzednimi przewidywaniami. W Polsce również - o dwa miesiące. Mówiąc najkrócej, choć rozwój medycyny pomaga wydłużać ludzkie życie, skraca je ogrom czynników, a negatywne uwarunkowania zaczynają górować nad pozytywnymi.

Co nas zabija? Przede wszystkim rośnie poziom otyłości oraz zwiększa się ryzyko zachorowań na cukrzycę. Niemal jedna trzecia dzieci w wieku od piątego do dziewiątego roku życia ma nadwagę.

W Polsce pali 22,7 proc. dorosłych. Do tego znacznie wolniej niż w innych państwach odzwyczajamy się od tytoniu. Na przestrzeni dekady odsetek palących w OECD spadł o ponad 4,5 pkt. proc. W Polsce – o 1 pkt. Jeszcze groźniejsze jest nadużywanie alkoholu. Uzależnionych jest 4 proc. obywateli państw OECD. W 2016 r. alkohol odpowiadał na świecie za 7 proc. zgonów mężczyzn oraz 2 proc. kobiet. Przyczynia się również do większej liczby wypadków, przemocy, zabójstw i samobójstw.

Jak zaznacz gazeta, winny jest również smog. Już w 2016 r. w krajach OECD wskutek zanieczyszczenia powietrza występowało 40 zgonów na 100 tys. osób. Z prognoz autorów opracowania wynika, że zanieczyszczenie powietrza już za kilkanaście, a być może kilkadziesiąt lat będzie powodować od 6 mln do 9 mln przedwczesnych zgonów rocznie.

(acz)

Czytaj więcej tutaj:
https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/612597,zdrowie-dlugosc-zycia-uzywki-srednia-dlugosc-zycia.html