Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Wywożą chorych na wizytę u lekarza. Czy to konieczne?

11.10.2017 19:00 | 1 komentarz | ma.w

Starzy, schorowani i niedołężni – losem tych osób zajęła się na ostatniej sesji powiatowej radna Teresa Frencel. Chodzi o mieszkańców „Złotej Jesieni”, którzy przewożeni są do lekarza, bo ten nie udziela im porad na miejscu. Zdaniem Frencel tak dalej być nie powinno.

Wywożą chorych na wizytę u lekarza. Czy to konieczne?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze nie umilkły echa głośnego pożegnania władz powiatu z wieloletnią dyrektorką DPS–u Jolantą Rabczuk, a placówka znów jest przedmiotem sporu w radzie. Teresa Frencel zadała starostom pytania o sytuację „większości pensjonariuszy, którzy schorowani, na wózkach inwalidzkich muszą jeździć do lekarza i czekać godzinami w przychodni”. NZOZ „Twój lekarz” obsługuje 188 z 208 mieszkańców DPS na Ostrogu. – Deszcz i mróz, a oni są narażeni na infekcje i utrudnienia – wskazała radna. W jej propozycji zamiast dowożenia do przychodni na Bielskiej lekarz dyżurowałby w „Złotej Jesieni” trzy razy w tygodniu po 2 godziny. Gabinet już tam jest, a korzystają zeń chirurg i psychiatra więc internista też może. Radna podniosła problem na sesji, bo jej wcześniejsze starania w tej sprawie u Winiarskiego i Kurpisa oraz w dyrekcji ośrodka nie przyniosły spodziewanych efektów. – Los ludzi w DPS zależy od was. Kierujmy się empatią i szacunkiem wobec bezradnych i schorowanych – zaapelowała do rady powiatu.

Koleżankę z klubu NaM/PiS poparł jego szef Dawid Wacławczyk. Podszedł do sprawy jak przedsiębiorca. Uważa, że wyjazdy z DPS na Bielską są nieekonomiczne. Zajmują czas opiekunom, którzy zamiast godzinami czekać w przychodni powinni być aktwyni na miejscu. – Tracimy na tym! Trzeba podjąć negocjacje umowy z NZOZ lub poszukać innego lekarza – zasugerował zarządowi powiatu.

Kibic ministra

Polityki zarządu w tej sprawie bronił wicestarosta Marek Kurpis, który określił problem jako złożony. Zapewnił, że zarówno on jak i dyrekcja DPS od dawna szuka rozwiązania problemu. – Wiemy o potrzebie lekarskiej pomocy na miejscu, ale wiemy też, że takie rozwiązania w placówkach tego typu nie funkcjonują. Czy chcemy zamienić DPS w zakład leczniczo – opiekuńczy? – mówił radnym. Z jego analiz wynika, że wdrażanie nowych zasad w „Złotej Jesieni” pociągnie za sobą wzrost opłat, a dla budżetu powiatu oznacza kolejne obciążenia. – Zajdzie potrzeba cięć, albo na rzeczówce, albo na wynagrodzeniach – przestrzegał na sesji. Kurpis widzi rozwiązanie problemu na poziomie ministerstwa zdrowia i jak zaznaczył, kibicuje ministrowi Radziwiłowi. Zaznaczył, że naciski na obecnego lekarza obsługującego DPS mogą sprawić, że ten zrezygnuje z opieki nad pacjentami. Na oczekiwania radnego Wacławczyka by negocjować lub szukać zmiennika wyjaśnił, że zarząd rozmawiał z konkurencją i ta nie pali się do przejęcia usług.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"