Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Plaga kleszczy i zachorowań na boreliozę

28.07.2017 13:00 | 4 komentarze | mak, art

Wodzisławski sanepid na mapie województwa plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o zgłaszanie zachorowań na boreliozę. Z czego to wynika?

Plaga kleszczy i zachorowań na boreliozę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na terenie powiatu wodzisławskiego w ubiegłym roku zdiagnozowano aż 303 zachorowania na boreliozę. W samym Wodzisławiu było 97. To więcej, niż w latach poprzednich. Z kolei do połowy lipca tego roku boreliozę zdiagnozowano w 116 przypadkach na terenie całego powiatu. - Borelioza to plaga nie tylko na naszym terenie. Problem wynika z tego, że kleszcze są zarażone i jest ich dużo - mówiła na czerwcowej sesji rady miasta w Wodzisławiu Barbara Orzechowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Wysokie statystki dotyczące boreliozy to również efekt tego, że mieszkańcy zgłaszają się do lekarzy. - Świadomość mieszkańców oraz lekarzy jest w tym zakresie większa. Łączy się objawy, zleca badania i dzięki temu można pacjentów leczyć. To spowodowało wzrost stwierdzeń zachorowań na boreliozę - podkreślała Orzechowska.

Kiedy antybiotyk?

Mieszkańcy mają jednak sporo wątpliwości. - W mojej rodzinie już kilka osób w tym roku zostało ukąszonych przez kleszcze. Niedawno moja kilkuletnia córka. Poszłam do lekarza, liczyłam, że dostanie antybiotyk, bo córka choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, więc nie chciałabym, żeby zachorowała jeszcze na boreliozę. Okazuje się, że lekarze nie zawsze przepisują antybiotyk. Każą sprawdzać, czy wystąpi rumień. A z tego co wiem, to rumień nie zawsze występuje, mimo że do zarażenia doszło. Jestem ciekawa jak to naprawdę jest, czy lekarz ma obowiązek podania antybiotyku po ukąszeniu przez kleszcza czy nie? - pyta nas Sabina Wolny.

To pytanie zadaliśmy w sanepidzie. - O przepisaniu antybiotyku decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Nie ma odgórnych zaleceń, by zawsze po ukąszeniu przez kleszcza przepisywać pacjentowi antybiotyk – mówi Barbara Michalak, kierownik sekcji epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl.