Sobota, 15 grudnia 2018

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

„Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej” - Zamek Piastowski zaprasza na nową wystawę

Start o godz. 16:00, trwa od 07 do 30 listopada wstęp wolny

Obok Johanna Wolfganga Goethego i Friedericha Schillera to wybitny twórca doby niemieckiego romantyzmu. O kim mowa? To Joseph Freiherr von Eichendorff. 26 listopada br. przypada 160 rocznica śmierci tego wielkiego poety. Z tej okazji, we wtorek 7 listopada zapraszamy do domu książęcego na Zamek Piastowski w Raciborzu na wernisaż nowej wystawy pt. „Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej”. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Joseph Freiherr von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach w Gminie Rudnik, w powiecie raciborskim. Młodzieńcze lata spędził w rodzinnych dobrach w Łubowicach, w Raciborzu oraz dobrach wuja Johanna w Szylerzowicach i Tworkowie. Jesienią 1801 r. rozpoczął naukę we wrocławskim gimnazjum, następnie w 1805 r. podjął studia prawnicze i filozoficzne na uniwersytecie w Halle, następnie w Heidelbergu i we Wiedniu. W 1814 r. poślubił Louisę von Larisch z Pogrzebienia. Z małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci. W 1816 r. wstąpił do pruskiej służby państwowej. Z powodu swoich katolickich przekonań, nieakceptowanych w protestanckich Prusach, nie zrobił wielkiej kariery urzędniczej. Przez cały okres urzędniczy Eichendorff pisał teksty poetyckie. Jego wiersze i nowele były publikowane na łamach licznych czasopism i almanachów. Zmarł 26 listopada 1857 roku w Nysie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok swojej żony, zmarłej w 1855 roku.

- Prezentowane na wystawie pocztówki pochodzą ze zbiorów znanego raciborskiego filokartysty Alfreda Otlika, który zbiera pocztówki (również te z Raciborzem) od kilkudziesięciu lat. Na wystawie będzie można zobaczyć tylko część jego zbioru. Będą pocztówki wydane jeszcze w XIX wieku, w okresie międzywojennym, jak i te wydane po 1945 r. Te najstarsze wydają się być najciekawsze, bo późniejsze widoki wielu z nas jeszcze często pamięta - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Pocztówki pokazują miejsca związane z życiem i twórczością Josepha Freiherra von Eichendorffa – pałac w Łubowicach, w którym się urodził, ten sam pałac po przebudowie w połowie XIX w., nie istniejący drewniany łubowicki kościół, gdzie został ochrzczony, pałac w Krawarzu należący do rodziny ojca, pałac Eichendorffów w Toszku, dom rodzinny i nagrobek Josepha i Louise von Eichendorff w Nysie. Pokazane są także pocztówki z portretami poety w wieku 40-55 lat. Są również pocztówki, na których wydrukowane zostały jego wiersze. Nie brakuje także i takich, które pokazują miejsca nazwane specjalnie na jego cześć. Są to ulice śląskich miast, nazwy miejscowości, parki, skwery, pomniki czy postumenty itp.

Wernisaż rozpocznie krótka prezentacja właściciela kart pocztowych - Alfreda Otlika w sali konferencyjnej Zamku.

Wystawa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom filokartystyki a tych w naszym powiecie i mieście nie brakuje. Będzie można ją oglądać do 30 listopada, poniedziałek – piątek od 9.00 do 16.00, oraz sobota – niedziela od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.