Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" za darmo w Raciborzu

Start 18.09.2019 o godz. 19:00 wstęp wolny

Już 18 września o godzinie 19.00 zapraszamy serdecznie na koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki. Będzie to już trzeci w tym roku koncert w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai, podczas którego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu przy ulicy Mickiewicza 8. Wstęp wolny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie – widać wyraźnie jak bardzo zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których "Śląsk" był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. "Śląsk" odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska" – wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status złotej, jedna platynowej płyty.

Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego.

Klasa wykonawcza "Śląska" zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych.

źródło: RCK