Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wioletta Piątek „Muzyczna podróż do Gwinei”

Start 08.10.2019 o godz. 19:00 wstęp wolny

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza 8 października (wtorek) o godz. 19.00 na Podróże w nieznane w Żółtym Młynku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy 5 lat temu, zawoziłam 9-letnią córkę na zajęcia gry na bębnach djembe do głowy by mi nie przyszło że sama zacznę grać, a co dopiero uczyć innych gry na instrumentach muzycznych pochodzących z zachodniej Afryki. Efektem odkrytej pasji było ukończenie kursu dla instruktorów w Opolu oraz samodzielne prowadzenie zajęć w Rybniku. Uczestnicząc w różnych szkoleniach oraz warsztatach w kraju i za granicą poznałam wiele osób, które naukę na bębnach djembe oraz dun-dun doskonalą w sercu pochodzenia tych instrumentów, czyli w Afryce Zachodniej.

Myśl o wyjeździe do Gwinei kiełkowała od 4 lat, a kiedy we wrześniu ubiegłego roku, tworzyła się grupa osób chcących rozpocząć Nowy Rok 2019 od pobytu na Czarnym Lądzie, zgłosiłam chęć uczestnictwa w wyjeździe do wioski Baro w rejonie Gberedou. I tak rozpoczęła się moja muzyczna i nie tylko, podróż do AFRYKI... .

Gwinea - rzuca się w oczy feria barw, mieszkańcy ubierają się bardzo kolorowo, są zawsze uśmiechnięci, biedni materialnie ale bogaci wewnętrznie. Bardzo dużo rozmawiają ze sobą i turystami. Nie krępują się barierą językową, dzieci bardzo ciekawe białego człowieka, którego nazywają Tubabu. Życie toczy się wokół małych glinianych chatek, gdzie żyje kilkunastoosobowa rodzina. Zarażają optymizmem, radością życia, wzajemną pomocą oraz ogromnym szacunkiem dla starszych osób.

fot. Wioletta Piątek