Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Wieczór Sztuk

Start 10.01.2020 o godz. 18:00 wstęp wolny

Dom Kultury Chwałowice zaprasza w piątek 10 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 na R E T R O S P E K C J E

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie Wieczoru:

- Recital liryczny Roberta Kempy pt. „Second Horizon” - gitara basowa.

- Wernisaż wystawy malarstwa Anety Gajos pt. „Retrospekcje”.

- Wernisaż wystawy fotografii Anny Papierok pt. „Cisza…Spokój…Zapomnienie…”.

- Wernisaż wystawy Grupy Fotograficznej FOTOSPICHLERZ pt. „Opuszczone, zapomniane”.

Wystawy czynne do 20.02.2020 r.

Robert Kempa - urodzony w 1975 r. i mieszkający w Wodzisławiu Śląskim - basista, kompozytor , aranżer kompozycji instrumentalnych. W swoim dorobku posiada dwie płyty : „Dźwięki Pamięci” i „Second Horizon”. Od wielu lat interesuje się historią II Wojny Światowej, w kontekście holokaustu i zagłady. Stąd w 2017 r. zrodził się pomysł na powstanie projektu muzycznego, składającego się z czytanych wierszy i prozy, wzbogaconych kompozycjami na gitarę basową. Nagrania do płyty "Dźwięki Pamięci" rozpoczęły się w styczniu 2018 r. w studiu GOrecords w Wodzisławiu Śląskim. I tak poetycka twórczość więźniów obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Majdanek, Stutthof została wzbogacona skomponowaną i zaaranżowaną przez niego muzyką. Płyta znalazła się w zbiorach księgarni muzeów: Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Muzeum Żydów Polskich POLIN, oraz w przestrzeni internetowej. Druga płyta „Second Horizon” to zbiór kompozycji instrumentalnych, których charakter i klimat mają odnosić się do emocji i uczuć człowieka. Są to kompozycje liryczne, sentymentalne, którymi Robert Kempa dzieli się ze słuchaczami podczas koncertów solowych i ciekawych imprez kulturalnych.

Robert Kempa - Ona - Second Horizon: https://www.youtube.com/watch?v=AEnzpuusWaA

Robert Kempa - Dźwięki Pamięci: https://www.youtube.com/watch?v=vFYbaxIJ0oc

Robert Kempa - Lipiec - Second Horizon: https://www.youtube.com/watch?v=tUq5v30jucU

Robert Kempa - Jazzowy - Second Horizon: https://www.youtube.com/watch?v=t-rD7JcSJvQ

„Retrospekcje” to wystawa obrazująca podróże autorki, Anety Gajos, po świecie. Świecie tym realnym, współczesnym i tym „historyczno-wspominkowym”. Świat współczesny odzwierciedlony w kolorowych akwarelach przedstawia głównie naturę napotkaną w różnych częściach świata. Na wystawie można zobaczyć również szereg akwareli ukazujących Śląsk. Do „Retrospekcji” zostały także dołączone suchoryty przedstawiające Rybnik z początków XX w. Widać na nich jak Rybnik zmienił się w czasie, jak ewoluował. Historie związane z miejscami przedstawionymi na suchorytach powodują, że stają się one nam bliskie. Autorka ma nadzieję, że obrazy pokazane na wystawie wywołają u oglądających ich własne retrospekcje.

Aneta Weronika Gajos - artystka - malarka - Rybniczanka. Od grudnia 2017 r. członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Akwarelistów (IWS), a od października 2018 zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia IWS na Polskę. Od stycznia 2019 Master Member IWS, a od grudnia 2019 roku członkini Zarządu IWS Globe. Organizatorka i współorganizatorka wystaw i konkursów sygnowanych znakiem IWS. Jej obrazy są doceniane przez wielu uznanych akwarelistów polskich jak i zagranicznych. Dzięki temu jest zapraszana do udziału w Festiwalach akwarelowych na całym świecie. Obrazy tworzy przede wszystkim w akwareli - najtrudniejszej z technik malarskich. Główną tematyką jej obrazów są motywy botaniczne oraz krajobrazy. Inspiracją jej prac zawsze jest bezpośredni kontakt z przyrodą, którego szuka wszędzie gdzie się znajduje. Od 2018 roku zajmuje się również grafika warsztatową. Najbardziej upodobała sobie suchoryt i z powodzeniem realizuje projekty artystyczne w tej technice. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i grupowych, w tym wielu zagranicznych, uczestniczka festiwali sztuki. Strona: www.anetagajos.com.

Fotografuję…? Tak, tak można tak powiedzieć… Zatrzymuję w kadrze prawie wszystko co zobaczę, ale widzę też tylko to co chcę zobaczyć… Bardzo egoistycznie z czego czasem rodzą się problemy. Od zawsze chciałam fotografować, ale nie od zawsze to robię… Zaczęło się kilka lat temu i trwa nieprzerwanie do dziś… Coraz bardziej się napędza. Poprzez swój egoizm zajmuję się głownie fotografią muzyczną i postindustrialną. Hedonistka zakochana w fotografii i muzyce. Obie te pasje staram się połączyć w całość czego wynikiem jest Portretowa Fotografia Muzyczna. Jestem absolwentką jednej ze szkół fotograficznych, laureatką kilku konkursów fotograficznych, bywalczynią i fotografem wielu koncertów. Od nadmiaru decybeli w uszach i blasku świateł w obiektywie uciekam w post industrialne przestrzenie Śląska. Tam w ciszy opuszczonych fabryk i kopalni staram się ocalić od zapomnienia to co jeszcze nie zostało do końca zniszczone… ./Ania Papierok/.

FOTOSPICHLERZ - Grupa Fotograficzna działająca od 2016 r. w Ośrodku Kultury „Zameczek” przy Stowarzyszeniu Działań Lokalnych „Spichlerz” w Czernicy. To pasjonaci, którzy swoje wolne chwile poświęcają na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie techniki fotografowania. Wyjazdy plenerowe, sesje z modelkami, wystawy, dokumentacja imprez na terenie sołectwa, gminy i okolic, to również część aktywności grupy. Swoją wystawą pt. Opuszczone, zapomniane” chcą zachęcić innych do dokumentowania tego, co jest dziś, a czego nie będzie jutro. W wystawie biorą udział: Damian Bizoń, Bogdan Hlubek, Jerzy Kawulok, Zbigniew Kąkol, Marek Kłosek, Andrzej Lukoszek.

mal. Aneta Gajos