Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wieczór autorski z Ewą Kassalą

Start 02.11.2020 o godz. 17:00 wstęp wolny

W czwartek, 15 października, o godz. 17.00, w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się wieczór autorski z Ewą Kassalą, autorką jedynej na świecie trylogii o królowych starożytnego Egiptu. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. UWAGA, ZMIANA TERMINU!

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Ewa Kassala jest autorką cyklu powieści, w tym jedynej na świecie trylogii o królowych Egiptu. „Semiramida”, po „Królowej Saby” i „Marii Magdalenie”, domyka trylogię o wyjątkowych kobietach, których losy zapisane zostały w Biblii. Jej książki znalazły czytelników także za granicą, tłumaczone są na języki angielski i hiszpański. „W swoich pracach Ewa Kassala łączy szerokie naukowe zgłębianie tematu (każda książka powstaje przy konsultacji z historykami) z literackim talentem, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę starożytnego świata. Może iść krok w krok z bohaterkami z legend i zamiast zakurzonej historii, doświadczać prawdziwych emocji, dylematów i wątpliwości, z jakimi borykały się bohaterki.” - czytamy w jednej z recenzji.

Ciekawostką niech będzie to, że przy powstawaniu „Semiramidy” konsultantem w zakresie taktyk i strategii wojennych był gen. Mieczysław Bieniek, dowódca sił NATO, stacjonujących na terenach, na których toczy się akcja powieści. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Videograf S.A.

- Przesłaniem moich książek jest to, że każda z kobiet, każda z nas, ma szansę, stać się legendą. Czasem, jedyna rzecz, jaką trzeba zrobić, to odważyć się postawić jeszcze jeden krok naprzód i wziąć przeznaczenie w swoje ręce. Mam nadzieję, że wieczór na raciborskim zamku dla każdej z przybyłych pań będzie spotkaniem z królową, czyli z samą sobą. - zachęca Ewa Kassala.

Autorka, poza dorobkiem literackim, od wielu lat angażuje się także w działania społeczne. To ona sprowadziła do Polski organizację non-profit Dress for Success, pomagającą kobietom wrócić na rynek pracy. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, takich jak: „Pierścień stulecia niepodległości RP”, „Bizneswoman Roku”,„Queen of Charity”, „Chapeau Bas”, „Szafirowa Róża” czy „Ekolaury”. Była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady's Club”. Wielu Raciborzan ciepło wspomina jej wkład w pierwsze edycje "Gwiazdki Serc", charytatywnego przedsięwzięcia, które do dziś pomaga potrzebującym. Ewa Kassala to bowiem nazwisko rodowe Doroty Stasikowskiej-Woźniak.

Spotkanie z pisarką będzie miało wyjątkową oprawę. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz kolekcji ubrań „New Babilon”, inspirowanych powieścią, zaprojektowanych specjalnie na premierę książki. Zaprezentują je raciborzanki (z zamieszkania lub też wykonywanej tu pracy), znane ze swej działalności zawodowej lub społecznej, inspirujące, wspaniałe, pełne pasji.

Twórczynią kolekcji jest Agata Tucka-Marek, właścicielka marki Five Foule, szyjącej ekskluzywną odzież dla jeźdźców i miłośników koni. Była też konsultantką w zakresie królewskich strojów dla królowej Semiramidy i jej wierzchowca.

- Kiedy Ewa Kassala zaprosiła mnie do swojego świata Semiramidy, ukazał mi się nieznany dotąd świat: starożytny Babilon z bezkresnym błękitem bramy Isztar i oczywiście cudem wiszących ogrodów. Inspiracji dla moich projektów zawsze szukam w sztuce, ale tym razem bogactwo i różnorodność Babilonu przerosły moje oczekiwania; piękno architektury, wyrobów artystycznych i dzieł sztuki. Wysoka kultura ubioru w Babilonie, przebogate wzornictwo, poziom produkcji tkanin, a także technologia pozyskiwania kolorów oraz zdobienia strojów, stawiało bardzo wysoką poprzeczkę stworzenia stroju jeździeckiego Semiramidy, nawet w XXI wieku. - mówi Agata Tucka-Marek. W planie spotkania przewidywane są także inne atrakcje.

Uwaga: ze względu na zachowanie procedur bezpieczeństwa wymagana jest rejestracja uczestników: http://bit.ly/WieczorAutorskiEwaKassala


UWAGA, ZMIANA TERMINU!

- W związku z sytuacją epidemiologiczną wieczór autorski z Ewą Kassalą, który miał odbyć się 15 października na raciborskim Zamku Piastowskim, został przeniesiony na 2 grudnia. Mamy nadzieję, że tę decyzję przyjmiecie ze zrozumieniem i życzliwością - przekazują organizatorzy.

Nie oznacza to jednak rezygnacji ze „Spotkania z Królową”. Tego dnia, czyli 15 października o godz. 19.30, Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza na transmisję, która odbędzie się na FB Ewa Kassala https://www.facebook.com/queensofliterature. Autorka zaprezentuje nie tylko swoją najnowszą powieść „Semiramida”, ale także zdradzi kulisy powstawania powieści. Opowie o swojej niedawnej podróży do Watykanu, gdzie uzyskała dostęp do tajnych archiwów dotyczących Marii Magdaleny, bohaterki kolejnej powieści.