środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Widowisko plenerowe, wystawa, lekcja patriotyzmu oraz prezentacja mundurów czyli piknik historyczny w Rzuchowie

Start 14.09.2019 o godz. 15:00 wstęp wolny

Pałac w Rzuchowie znowu otworzy się na mieszkańców. Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla, czyli obecny zarządca tego terenu, zaprasza na piknik historyczny organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), który zaplanowano na 14 września.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program

  • 15.00 - „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” -  widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru SAFO opowiadające o trzech Powstaniach Śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin - Pytlików i Urbanków, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady. Wielka historia i jej wpływ na losy zwykłych ludzi. Spektakl z udziałem grup rekonstrukcyjnej Gruppe Mergen i pirotechniki.
  • 16.00 - zwiedzanie pałacu - wystawa „Odzyskanie niepodległości w 1918 roku” przygotowana przez Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.
  • 17.00 - „Droga do niepodległości 1919-1921” - lekcja patriotyzmu przedstawiona przez pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego, weterana II wojny światowej, prezesa rybnickiego oddziału Związku Piłsudczyków.
  • 16.00-19.00 - piknik w parku - prezentacja mundurów z czasów powstań śląskich, pokazy bryczek i zaprzęgów konnych, stanowisko gastronomiczne DAREK Festyny
  • Wydarzenie towarzyszące – wycieczka rowerowa z Rybnika do Rzuchowa. Zbiórka w Rybniku, ul. Chabrowa 21 (sklep Nordbike) godz. 13.30. Szczegóły TUTAJ.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.