Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

V RAFAKO Półmaraton Racibórz

Start 01.09.2019 o godz. 10:00 wstęp wolny

Przygotowania do V edycji RAFAKO Półmaraton Racibórz trwają w najlepsze. Bramka do zapisów na bieg jest otwarta: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4934  Podobnie jak w roku poprzednim na startujących czekają dwa rodzaje pakietów startowych (standard i premium) oraz kategorie biegowe: open, kobiet i mężczyzn. Wzorem poprzedniej edycji, start półmaratonu umiejscowiony zostanie na bieżni stadionu lekkoatletycznego przy ul. Zamkowej. Wzorem poprzednich edycji półmaraton zwieńczy projekt 4Biegi Racibórz.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed nami V RAFAKO Półmaraton Racibórz

Cztery poprzednie edycje RAFAKO Półmaratonu Racibórz okazały się niemałym sukcesem, zarówno pod kątem sportowym, jak i organizacyjnym. Liczne, pozytywne głosy uczestników wydarzenia, relacje mediów ogólnopolskich portali biegowych a także przyznane nagrody świadczą o wysokiej klasie tego sportowego święta. Warto zaznaczyć, że raciborski półmaraton na swoim koncie posiada takie wyróżnienia jak: Złote Biegi 2015, Złote Biegi 2016 i Złote Biegi 2017 przyznawane przez biegaczy głosujących na portalu maraonypolskie.pl, a I RAFAKO Półmaraton zdobył także wyróżnienie na festiwalu biegowym w Krynicy jako Biegowe Wydarzenie Roku w Polsce.

- Już niedługo odbędzie się V edycja półmaratonu. Chcemy, aby było to wydarzenie szczególne, nie tylko w kalendarzu raciborskich imprez, ale na sportowej mapie Polski. Ogromnie cieszą nas pozytywne opinie, jakie słyszeliśmy po poprzednich edycjach. Licznie uczestniczyli w nim biegacze z całej Polski, a nawet z zagranicy. Raciborski półmaraton to naprawdę ważna i ciekawa ogólnopolska impreza, a co za ty idzie, bardzo dobra promocja naszego miasta. Mimo zaistniałych niedawno zmian kadrowych, mam nadzieję, że także i tym razem to wspaniałe sportowe święto odbędzie się we niezwykłej atmosferze, a jego uczestnicy będą zadowoleni – mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Paweł Król.

21 097,5 m – dokładnie tyle do pokonania będą mieli zawodnicy, którzy I września wystartują w V RAFAKO Półmaraton Racibórz. Bieg od pierwszej edycji przyciąga amatorów biegania z całej Europy, a nawet gorącej Afryki. Dotąd listy startowe zapełniały się długo przed wyznaczonym terminem. Zapisy już trwają, zatem kto pierwszy, ten wystartuje w raciborskim półmaratonie. Przy czym, należy pamiętać, że o starcie nie decyduje data zapisu, a opłacony pakiet startowy.

Trasa półmaratonu

Start i meta ulokowane będą na stadionie miejskim, a cały teren Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie do dyspozycji zawodników oraz kibiców. Nowa trasa wymagała nowego atestu PZLA, więc w zeszłym roku Marek Tokarczyk, na specjalnie skalibrowanym rowerze przemierzył dystans, by zawodnicy mogli bić rekordy na 21 097,5 m.

Już 1 września, zawodnicy przemierzać będą centralne ulice Raciborza. Uczestnicy pobiegną następującymi ulicami: Zamkowa, Armii Krajowej, Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Londzina, Różyckiego, Dąbrowskiego, Stalmacha, Boh. Westerplatte, Michejdy, Mariańska, Ocicka, Słowackiego, Miarki, Wojska Polskiego, Wileńska, Warszawska, Żeromskiego, Wyszyńskiego, Wczasowa, Warszawska, Pl. Konst. 3 Maja, Opawska, Nowa, Mickiewicza, Szewska, Piwna, Basztowa, Głowackiego, Kolejowa, Sejmowa, Drzymały, Podwale, Batorego, pl. Dominikański, Rynek, Chopina. Tak będą wyglądały dwie pętle. Końcówka biegu z ul. Kolejowej prowadzić będzie w ul. Piaskową i wałami wzdłuż rzeki Odry i wróci do ul. Zamkowej.

Zawodnicy wystartują z bieżni raciborskiego stadionu miejskiego. Finiszować będą w miasteczku biegowym, które ulokowane będzie nieopodal aquaparku H2Ostróg. W budynku pływalni mieścić się będzie biuro zawodów, szatnie i prysznice. Natomiast cały teren OSiRu zamieni się w jedno wielkie miasteczko biegowe z atrakcjami dla całych rodzin i kibiców.

Nagrody

Każdy z zawodników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie otrzyma pamiątkowy medal. Nagrody główne w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn: I miejsce – 2000 zł II miejsce – 1500 zł III miejsce – 1000 zł. Nagrody w klasyfikacji: Najlepszy Polak, Najlepsza Polka I miejsce – 2000 zł II miejsce – 1500 zł III miejsce – 1000 zł.

Rekord Rafako Półmaratonu Racibórz kat. M – 1000 zł Rekord Rafako Półmaratonu Racibórz kat. K – 1000 zł. Ponadto będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza Raciborzanka i najszybszy Raciborzanin w ramach Mistrzostw Raciborza w Półmaratonie

Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, także i tym razem odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków oraz Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, Najlepszy Polak i Najlepsza Polka.

Start zawodników nastąpi z bieżni stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Zamkowej o godz. 10.00.

Biuro Zawodów będzie się mieściło na terenie krytej pływalni H2Ostróg w Raciborzu przy ul. Zamkowej 4, natomiast miasteczko biegacza na terenie parkingu przed H2Ostróg.

Biuro zawodów będzie czynne w dniach:

31.08.2019 r. w godzinach 16.00-20.00

01.09.2019 r. w godzinach 7:00 - 9:00

Informacji na temat V RAFAKO Półmaratonu Racibórz zasięgnąć można pod tym adresem: http://www.4biegiraciborz.pl/rafako_polmaraton/kilka_slow_o_polmaratonie 

Organizatorem półmaratonu jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Sponsorem tytularnym RAFAKO S.A.

Autor tekstu: Magdalena Matusik/Adventure Media

Zdjęcia: Magdalena Matusik/Adventure Media