Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
grudzień
10 piątek

Tybetański wieczór sztuk

Dom Kultury w Chwałowicach zaprasza 10 grudnia o godz. 18:00 na Tybetański wieczór sztuk. Górale w tropikach, czyli spotkanie ze sztuką tybetańską z okazji kolejnej rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla duchowemu przywódcy Tybetańczyków – XIV Dalajlamie.

W programie wieczoru:

„Tybetańskie świętowanie” film obrazujący obchody 10 grudnia w jednej z osad tybetańskich w południowych Indiach; filmowy obraz muzycznych i tanecznych tradycji Tybetu; zdjęcia do tego filmu zrealizował Krzysztof Renik, montaż Bartosz Kozakiewicz.

„Górale w tropikach” – czyli gawęda o tym, jak żyje się w osadach tybetańskich uchodźców w południowych Indiach. Zdjęcia i opowieść Bartosza Kozakiewicza.

„Norbulingka – Tybet na wygnaniu” – film o Instytucie Sztuki i Rzemiosła Tybetańskiego w pn Indiach, nieopodal Dharamsali, nieformalnej stolicy uchodźców tybetańskich w Indiach; zdjęcia do tego filmu zrealizowała Elżbieta Dziuk, montaż Bartosz Kozakiewicz.

„W kręgu tradycji i kultury tybetańskiej” „ CZ’AM” – otwarcie wystaw fotograficznych Elżbiety Dziuk.

Otwarcie wystawy malarstwa Wioli Gaszki „Światło”.

Elżbieta Dziuk-Renikowa – od roku 1977 regularnie odwiedza Azję od Afganistanu po Indonezję. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. W trakcie swych podróży po Azji realizowała liczne projekty fotograficzne. Brała między innymi udział w badaniach poświęconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom widowiskowym tybetańskiego kręgu kulturowego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka Użytkowa.

Krzysztof Renik – antropolog kultury, dziennikarz i publicysta. Od roku 1975 regularnie odwiedza Azję – od Afganistanu po Indonezję. W trakcie wędrówek po kontynencie azjatyckim specjalną uwagę poświęcił Indiom. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi południowych Indii, a od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych nad tradycjami widowiskowymi ludów himalajskich ze szczególnym uwzględnieniem Ladaku. W latach 2007-2011 był pierwszym i jedynym korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej.

Bartosz Kozakiewicz - politolog, pomysłodawca programu “Solidarni z Tybetem” działającego w latach 2010-2016, koordynator projektów rozwojowych w Mjanmie/Birmie w latach 2011-2017, współtwórca kolektywu “Razem dla Birmy”. W roku 2018 odwiedził osady tybetańskie Bylakuppe oraz Mungod (południowe Indie) w celu zebrania materiałów do publikacji na temat tybetańskiej kultury na wygnaniu.

Wiola Gaszka - kończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej (specjalność: artystyczny druk sitowy) oraz Uniwersytet Śląski, Instytut Sztuki w Cieszynie – dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa, praca humanistyczna „Symbolika solarna Starożytnego Egiptu jej przejawy w sztuce” pod kierunkiem prof. Adama Jonkisza. Orbituję wokół różnych tematów malarskich i bliskie mi są w równym stopniu motywy figuratywne, co bezpostaciowe formy abstrakcyjne. Bywa, że łączę oba gatunki dopowiadając odrealnioną przestrzeń postaciom ludzkim. Rozrastająca się stale kolekcja prac wymagała usystematyzowania. I tak, pracuję w takich seriach jak: Solarnie, Podwodnie, Tanecznie i inne figuratywne, Anielsko, W ogrodzie oraz Abstrakcyjnie. Obojętne, w jakiej swojej własnej grupie znajdzie się obraz - istotne, że jest moim zamiarem, aby to, co wychodzi spod moich pędzli i szpachel, było nośnikiem słonecznej strony życia.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Fot. Elżbieta Dziuk-Renik.

/Materiały prasowe/