Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Twój Vincent w DK Chwałowice

Start 21.04.2018 o godz. 18:00 cena biletu: 20 zł

Projekcja pierwszego w historii filmu pełnometrażowego stworzonego w pełni techniką malarską odbędzie się w sobotę 21 kwietnia,  o godz. 18.00. Po projekcji spotkanie z odtwórcą głównej roli w filmie "Twój Vincent" - Robertem Gulaczykiem.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom Kultury Chwałowice

Rybnik Chwałowice, 1 Maja 91 B

Bilety w cenie 20 zł dostępne na stronie: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie Domu Kultury Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

„Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy”

Film „Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. Film złożony jest z około 65 tysięcy obrazów malowanych na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez 125 malarzy z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy, techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Każda sekunda filmu to nawet 10 dni pracy, każda klatka to niezliczone pociągnięcia pędzla. Animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostało wkomponowanych w kadry filmu. Obrazy składające się na film powstawały w pracowniach w Gdańsku, Wrocławiu i Atenach. Natomiast zdjęcia aktorskie realizowane były we Wrocławiu i Londynie.

Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę oraz Hugh Welchmana we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabuła przywodzi na myśl filmy detektywistyczne - syn przyjaciela Vincenta van Gogha ma dostarczyć list malarza do jego brata, jednak kiedy wyjeżdża w poszukiwaniu Theo van Gogha, postanawia podjąć się próby rozwiązania zagadki śmierci malarza - do tej pory uznawanej za samobójstwo. Film zręcznie bada różne perspektywy pytań, które krążą wokół śmierci Vincenta van Gogha, opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Fabuła osnuta jest na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza - postaci występujących na jego portretach. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.

"Twój Vincent" otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii filmów animowanych, był nominowany do Złotych Globów i do Oskarów w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film animowany". Zdobył też Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, Nagrodę Złotego Orła dla najlepszego filmu obcojęzycznego w Moskwie, został też uznany za Najlepszy Film Animowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. "Twój Vincent" otrzymał też Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy montaż i w kategorii Najlepsza scenografia. Prezentowany był na wielu innych festiwalach filmowych borąc udział w konkursach głównych, oficjalnych selekcjach i pokazach specjalnych.

Oficjalny polski zwiastun filmu „Twój Vincent”:

https://www.youtube.com/watch?v=1n1RFgapVq0.

Wokół żadnego innego artysty nie narosło tyle mitów i legend co wokół van Gogha. Bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Jednak jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie w różnym czasie interpretowanych. Twórcy filmu „Twój Vincent” pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha. W filmie występują znani aktorzy, doskonale odpowiadający portretowanym przez nich postaciom: Douglas Booth jako Armand Roulin, syn listonosza Josepha, który zainspirowany przez ojca bada okoliczności śmierci van Gogha; Eleanor Tomlinson jako Adeline Ravoux; Jerome Flynn jako doktor Gachet; Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet, córka doktora; Chris O’Dowd jako listonosz Joseph Roulin, przyjaciel van Gogha z Arles, John Sessions jako Pere Tanguy, dostawca farb; Aidan Turner jako wioślarz; Helen McCrory jako Louise Chevalier, gosposia doktora Gacheta; Robert Gulaczyk jako Vincent van Gogh.

Robert Gulaczyk - odtwórca roli Vincenta van Gogha w filmie "Twój Vincent", która to była jego pierwszą rolą filmową. Jest absolwentem wrocławskiej PWST, obecnie jest aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jego talent aktorski został wielokrotnie doceniony, może pochwalić się prawie czterdziestoma rolami w profesjonalnych produkcjach teatralnych. W 2014 r. odebrał telefon od agencji castingowej. Usłyszał, że jest podobny do Vincenta van Gogha (nigdy wcześniej nikt nie zwrócił mu na to uwagi), i został zaproszony na przesłuchanie, odbywające się jeszcze tego samego dnia, do głównej roli w międzynarodowej produkcji fabularnej. Robert od czasów szkolnych nie używał angielskiego, dlatego był zaskoczony, kiedy na przesłuchaniu dostał strój z epoki, został ucharakteryzowany i postawiono przed nim zadanie czytania angielskich wersji listów Vincenta. Tak zaczęła się jego wielka podróż ku odkrywaniu życia i twórczości Vincenta van Gogha. Robert uważa się za szczęściarza: kocha swoją pracę, a teraz kocha także swojego Vincenta.

/Materiały prasowe/