Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

„SUSZENIE GŁOWY” - wystawa plakatu uczniów Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej w Raciborzu

Start 12.04.2017 o godz. 17:00 wstęp wolny

Za nami wystawa fotografii raciborzanina Wiktora Luci pt. „Z bliska i z daleka” a już wkrótce wernisaż prac uczniów Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Młodzi technicy organizacji reklamy już po raz piąty na Zamku Piastowskim w Raciborzu zaprezentują swoje prace. Na wernisaż zapraszamy w środę 12 kwietnia. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

- To kolejna już wystawa form wizualnych autorstwa uczniów Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej, kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy. Wystawa przyjęła formę instalacji artystycznej składającej się z projektów wykonanych przez uczniów klas II-IV w latach 2016-2017 - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Instalacja „Suszenie głowy” na Zamku Piastowskim w Raciborzu - to aranżacja przestrzeni przedstawiająca zlepek przytłaczających bodźców komercyjnych, reklamowych oddziaływujących na współczesnego człowieka. W tym gąszczu chęci posiadania, manipulowania potrzebami, gdzieś przedzierają się problemy istotne dla egzystencji człowieka. Motywem przewodnim dla młodych twórców stało się przemijanie, szukanie sensu życia, często szukanie wartości metafizycznych. Wśród projektów mamy również prace dotyczące typowej reklamy komercyjnej. Młodzi artyści operują prostymi i uniwersalnymi znakami, często łączonymi w nietypowe konteksty. Pojawią się prace bardzo ascetyczne z formami zgeometryzowanymi o niezwykle mocnym i czystym przekazie a także typowo ilustratorskie wykorzystujące fotografię. Spora część praz odznacza się dojrzałością i wykracza poziomem poza ćwiczenia wykonywane w ramach zajęć lekcyjnych - mówią Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak, nauczyciele Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej, pod których kierunkiem zostały wykonane prezentowane prace.

- Instalacja artystyczna jest jedną z wielu form, jakimi posługuję się sztuka współczesna w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. To forma wypowiedzi wykraczająca poza kształt rzeźbiarskiej twórczości pomnikowej, stanowi ważne naturalne uzupełnienie miejskiego środowiska życia człowieka - dopowiadają nauczyciele Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej.

Wystawę na zamku będzie można oglądać codziennie. Od 1 kwietnia na zwiedzanie zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.