Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Śląsk Kraina Wielu Kultur na 800-lecie Raciborza

Start o godz. 12:30, trwa od 13 do 17 czerwca wstęp wolny

„Z tańcem przez wieki” - to tytuł międzynarodowego widowiska na 800-lecie Raciborza, które odbędzie się w ramach XVII Międzynarodowego Spotkania Artystycznego „Śląsk Kraina Wielu Kultur”. W podróż (od 12 do 18 czerwca) po wspaniałej krainie tańca zaprasza  Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Centrum Kultury

Racibórz, Chopina 21

Plac Długosza w Raciborzu

Racibórz, Plac Długosza

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Barwne stroje, ciekawe układy taneczne i niezwykle utalentowani wykonawcy (dzieci, młodzież i dorośli) – razem tworzą przepiękne widowisko artystyczne, które będzie można zobaczyć m.in. 16 czerwca w Raciborskim Centrum Kultury o godz. 18.00. Natomiast, 17 czerwca, o godz. 15.00 barwny korowód przejdzie z Pl. Długosza na Zamek Piastowski, gdzie o godz. 15.30 zaplanowano widowisko taneczne. Wydarzenia te odbędą się w ramach XVII Międzynarodowego Spotkania Artystycznego „Śląsk Kraina Wielu Kultur”. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na plakacie.

- Ideą Festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności. Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne spoza tego kręgu kulturowego, co urozmaica i poszerza formułę tej międzynarodowej imprezy – mówi Aldona Krupa- Gawron prowadzącą Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

W tym roku, do Raciborza przyjedzie blisko 30 grup tanecznych z, m.in.: Cypru, Serbii, Ukrainy, Turcji czy Słowacji. Na scenie zobaczymy również występy utalentowanych wykonawców z pobliskich gmin, ponadto Żor, Gliwic i Chorzowa.

Natomiast piękne tancerki i przystojnych tancerzy z raciborskiego „Źródła” publiczność będzie mogła zobaczyć już 11 czerwca na Pl. Długosza, ale...W nieco innej roli. Zaprezentują oni pokaz mody śląskiej na przestrzeni ośmiu wieków. Elementy poszczególnych strojów omówi Julita Ćwikła, etnograf raciborskiego Muzeum.

- Wielokulturowość od początku istnieje także na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych obejmujących występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. Zapewnia to ciekawy program dla różnych pokoleń, stąd od lat festiwalowi towarzyszy pełna widownia – podsumowuje Aldona Krupa- Gawron.

Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne „Śląsk Kraina Wielu Kultur” zostało dofinansowane przez Miasto Racibórz oraz Powiat Raciborski.