Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Rysunek. Podstawa i początek sztuki

Start o godz. 09:00, trwa od 08 marca do 30 kwietnia wstęp wolny

Galeria Smolna w Rybniku zaprasza na wystawę rysunku Marcina Mitury, która będzie dostępna do 30 kwietnia.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Galeria Smolna

Rybnik, ul. Reymonta 69

Marcin Mitura o sobie:

Jestem absolwentem Wydziały Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Pracę dyplomową z rzeźby obroniłem w pracowni profesora Jerzego Fobera. Duży wpływ na moje postrzeganie sztuki miał również profesor Jerzy Wroński.

Chociaż moje początki ze sztuką są związane z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą to obecnie, od wielu lat, zajmuję się grafiką komputerową. Bardzo lubię kolor i typografię. Lubię też fotografię, która pozwala mi uzupełniać projekty graficzne, a także zapisywać ulotne chwile na dłużej.

Łączę moje pasje i zainteresowania w odkrywaniu piękna. Lubię podejmować nowe wyzwania i robić trudne rzeczy. Staram się by moje prace przekazywały pozytywne treści i emocje. Obraz to język wizualny, którym można przekazać treść prosto do serca. Uważam, że sztuka jest dla człowieka, a nie człowiek dla sztuki.

Urodziłem się i mieszkam w Rybniku. Jestem żonaty i mam dwójkę dzieci. Poza sztuką i grafiką interesuję się również kulturą i historią sąsiadów zza wschodniej granicy.

O wystawie:

Rysunek zaczyna się od pierwszej kreski. Zaczął się dawno temu, gdy człowiek palcem zaczął pisać na piasku i zaczyna się za każdym razem teraz, gdy powstaje nowy obraz, nowe dzieło. To właśnie od niego zaczyna się to co jest sztuką. Bierze z rzeczywistości, ale nie jest tą rzeczywistością. Nawet jeśli stara się naśladować naturę, to nigdy nie jest naturą, od początku staje się sztuką. Czasami rysunek zostaje dziełem skończonym, a czasami jest tylko początkiem innego dzieła. Może stać się obrazem olejnym lub rzeźbą. To powoduje, że rysunek jest początkiem i podstawą do nowej formy sztuki wizualnej lub przestrzennej.

Szkice z natury są bardzo dobrym sposobem na rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz wrażliwości na otaczający świat. Szkicując można odkryć istotę natury. Nie da się czegoś narysować, jeśli wcześniej nie zobaczy się tego, co chce się przenieść na kartkę. Chodzi tu o wnikliwe spojrzenie i zaobserwowanie struktury i gestu. Dlatego właśnie rysunek daje mocne podstawy w każdej innej z dziedzin sztuk plastycznych.

Rysunek daje dużo swobody, rysować można wszystko i wszędzie. Wystarczy kawałek kartki i ołówek. Tematów do rysowania nie trzeba szukać daleko, można powiedzieć, że zawsze są pod ręką.

Na wystawie można zobaczyć szkice i rysunki wcześniej nie prezentowane. Większość prac powstała dość dawno, ale są też rysunki stworzone bardziej współcześnie. Każdy rysunek został narysowany z tak zwanej natury. Rysunki przedstawiają portrety, szkice stóp i dłoni, szkice postaci i martwych natur. Są też szkice zwierząt domowych oraz jeden rysunek komara.

Prezentowane na wystawie prace zostały stworzone ołówkiem, długopisem, sangwiną, tuszem i … palcem na ekranie telefonu.

Zapraszam na wystawę w Galerii Smolna. Pokazuje ona moje podstawy i początki sztuki.

Filia nr 8 PiMBP

Galeria Smolna

ul. Władysława Reymonta 69