Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA

Start o godz. 13:00, trwa od 07 do 08 kwietnia cena biletu: 20/30

Karawana odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program:

SOBOTA - 07.04.2018

13.00 - Trzy Sztuki w Antarktyce. FOTOGRAFIA - wernisaż wystawy

Bartosza Stróżyńskiego.

14.00 - Iśka Marchwica z Bike Jamboree - Ałtaj zimą rowerem

15.20 - Tomasz Owsiany - Pod ciemną skórą Filipin

16.40 - Iza Klementowska - Szkielet białego słonia

18.00 - Bartosz Stróżyński - Trzy Sztuki w Antarktyce

19.20 - Marek Tomalik - ABORYGENI - rdzenni Australijczycy!

NIEDZIELA - 08.04.2018

13.00 - Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński - Pacific Crest Trail

14.20 - Patrycja Paula Gas - Dajakowie - wolni ludzie z Borneo

15.40 - Jakub Czajkowski - Konno przez Mongolię i Kirgistan

17.00 - Anna Jaklewicz - Indiana Jones w spódnicy

18.20 - Marcin Tomaszewski - YETI. Człowiek gór

www.facebook.com/festiwal.karawana/

Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku

- Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Ponadto: Wystawa fotografii podróżniczej. Spotkania z książką podróżniczą.

Kiermasz rękodzieła etnicznego. Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik ).

Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł.

Trzy Sztuki w Antarktyce - bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół trzech sztuk: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd, popłynęli jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Strona: www.3sztuki.pl. Bartosz Stróżyński - fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”. Pomysłodawca i producent przedsięwziecia Trzy Sztuki w Antraktyce. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, uczestnik licznych wypraw fotograficznych. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Strona: www.fimufo.pl.

Iśka Marchwica - dziennikarz, etnomuzykolog. Współzałożyła portal Etnosystem.pl, w RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. W latach 2010-2011 brała udział w autorskim projekcie górskim "Szlakiem Polskich Szczytów", który zakładał zdobycie najwyższych szczytów polskich pasm górskich oraz prezentację regionów kulturowych tychże pasm. W grudniu 2017 r. wzięła udział w 8. etapie rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, przejeżdżając z czwórką towarzyszy z Rosji do Mongolii przez góry Ałtaj w warunkach srogiej syberyjskiej zimy. Strona FB: www.facebook.com/jadwigam. Ałtaj zimą rowerem , “Bike Jamboree etap 8 - Jednak nie zamiorzli” - spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Ula Ziober, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak, Rafał Flieger i Iśka Marchwica przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali “z dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią. Film: https://vimeo.com/250758880.

Tomasz Owsiany - (1984), z wykształcenia romanista i tłumacz języka francuskiego. Autor pokazów podróżniczych oraz stały współpracownik miesięcznika "Poznaj Świat". Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin", wyróżnioną także w kategorii Podróż. Autor książek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Pod ciemną skórą Filipin - w ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu.Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Celem jego wyprawy było doświadczenie próbek z pełnego przekroju Filipin, poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności. Strona FB: www.facebook.com/towsianyautor.

Iza Klementowska - reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku”. Jej teksty ukazały się również w antologiach „Swoją drogą”, „Pytania, których się nie zadaje”, „Odwaga jest kobietą”, „Twarze sukcesu. Zespół Downa”. Autorka książek „Samotność Portugalczyka”, „Minuty. Reportaże o starości”, „Szkielet białego słonia” (nominacja do nagrody Travelery 2017). Strona FB: www.facebook.com/iza.klementowska. Szkielet białego słonia - opowieść o współczesnym Mozambiku, który wciąż jest mozaiką przeszłości z teraźniejszością, o bogatej kulturze i tradycjach, o ludziach poszukujących szczęścia pomimo trudnych warunków życia i o tym, jak ciężko jest z niego wyjechać, kiedy już się przyjechało (ponieważ Mozambik kradnie serce).

Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 r. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, autor trzech książek o piątym kontynencie: "Australia, moja miłość", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia". Strona Marka: www.australia-przygoda.com. ABORYGENI - rdzenni Australijczycy! Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. Oto mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności. Totemiczni Przodkowie nie stwarzali świata zaklęciami, ale poprzez swoje działania. Jednocześnie byli jego częścią. Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych - kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały.

Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński - wspólnie tworzą Terra Incognita Project www.terraprojekt.com.pl, który zakłada eksploracje długodystansowych szlaków górskich na terenie całego Świata. Od 2016 r. w ramach projektu odbyły się dwa trekkingi szlakami długodystansowymi na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pierwszym z nich był szlak Pacific Crest Trail, a drugim Appalachian Trail. Pacific Crest Trail, przez pustynię, góry i jeziora do śnieżnej Kanady - opowieść o wysokogórskim pieszym szlaku trekingowym na zachodnim wybrzeżu USA, który dwójka przyjaciół z Częstochowy zaliczyła w 2016 r. Pacific Crest Trail to upalne i górzyste tereny kalifornijskiej pustyni, majestatyczne Góry Sierra Nevada, malowniczy acz deszczowy Oregon oraz zimny i śnieżny Waszyngton. Wędrówka zajęła im 163 dni. Jak wygląda półroczne życie w namiocie z drugą osobą? Jacy są amerykanie z małych miasteczek? Dlaczego film "Dzika droga" nie oddaje pełnej urody szlaku? O tym wszystkim opowiedzą w Karawanie.

Patrycja Paula Gas - antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji międzykulturowych, wykładowca w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Autorka książki "Dajakowie - wolni ludzie z Borneo". Studiowała na Universidad de Cádiz w Hiszpanii oraz w VEDC Malang na Jawie Wschodniej. W latach 2012-2014 wraz ze Zbyszkiem Janczukowiczem prowadziła badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Obecnie cyklicznie prowadzi badania nad wykorzystaniem storytellingu w poszerzaniu kompetencji międzykulturowych w Szwecji.

Dajakowie - wolni ludzie z Borneo. Czym zajmują się łowcy głów w czasach globalizacji? Jaki wpływ ma magia na ich życie? Dlaczego grają w kości na pogrzebach? Czy warto być w klubie motorowym w Indonezji? Gdzie są wioski, w których nie było jeszcze białego człowieka? Jak i gdzie podróżować po Borneo, żeby poczuć jego dzikość i magię oraz zaznać gościnności gospodarzy? Jak polować na łowców głów? O tym i wielu innych ciekawostkach dowiemy się z opowieści Patrycji Pauli Gas i Zbyszka Janczukowicza, któzy na starej Hondzie w ciągu dwóch lat przebyli 40 tysięcy kilometrów po Jawie i Borneo.

Jakub Czajkowski - geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Strona: www.jakubczajkowski.com. Konno przez Mongolię i Kirgistan. Podróżowanie po Azji Centalnej nabiera zupełnie innego wyrazu kiedy przemierzamy ją konno. To tam nadal mieszkają prawdziwi koczownicy, których przodkowie dawno temu podbili niemal cały ówczesny świat. Konie od setek lat zajmują w ich kulturze wyjątkowe miejsce, a ludzie wciąż nie wyobrażają sobie codziennego życia bez tych zwierząt. Wyprawy konne to wyjątkowa forma poznawania tej części świata. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach dotrzemy w naprawdę w niesamowite miejsca. Wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopując bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we włosach ciesząc się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością.

Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, została nominowana przez National Geographicdo nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku. Strona: www.annajaklewicz.pl. Indiana Jones w spódnicy czyli archeologiczne podróże Anny Jaklewicz do Sudanu. Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest tak pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd archeolog wie, gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć? Co dzieje się z zabytkami po ich odkryciu? Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas do Sudanu, gdzie towarzyszyć będziemy misji archeologicznej. Razem z badaczami spróbujemy odkryć tajemnice starożytnych grobowców. Poznamy też najciekawsze miejsca i najbardziej fascynujące tradycje współczesnego Sudanu - kraju, w którym jest więcej piramid niż w Egipcie.

Marcin Tomaszewski, pseud. Yeti, polski taternik i alpinista, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski, autor bajek dla dzieci. Zaczął się wspinać w 1991 r. w Tatrach, gdzie przeszedł około 250 dróg o trudnościach do VIII. Na Kazalnicy dokonał przeszło 20 przejść, 2 zimą, 4 solo nowymi drogami. Wspina się też w Alpach, na Grenlandii, w rejonie fiorduTasermjut, na Ziemi Baffina, na Alasce, w Yosemite, w Patagonii, w Himalajach Nepalu i Garhwalu, w rejonie Baltoro w Karakorum oraz w górach Qionglai-szan w Chinach. Alpinista czynnie propaguje wspinaczkę w Polsce poprzez organizowanie szkoleń i sekcji wspinaczkowych, organizację zawodów i pokazów wspinaczki. Jest pomysłodawcą projektu wspinaczkowego 4 żywioły, który zakładał wytyczenie solowych dróg w symbolizujących cztery żywioły czterech górskich rejonach - na Alasce (zimno), w Patagonii (wiatr), na Ziemi Baffina (woda) i w Wenezueli (tropik). Celem było pokonanie możliwie największej i najtrudniejszej ze ścian w wymienionych rejonach. Z czasem projekt został rozszerzony o kolejne regiony wspinaczkowe. Laureat licznych nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia w górach, m.in: 5 Kolosów, nominacja do nagrody „Złoty czekan” i innych. Autor książki „#Yeti40” - autobiograficznej opowieści podsumowującej jego dotychczasową przygodę ze wspinaczką. Strona: www.marcintomaszewski.pl.

/Materiały prasowe/