środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Rybnicka biblioteka zaprasza na pierwszy powakacyjny wykład dra Jacka Kurka

Start 18.09.2019 o godz. 17:00 wstęp wolny

Prelekcja odbędzie się w środę 18 września o godz. 17:00 w sali wykładowej Biblioteki Głównej przy ul. Szafranka 7. Wstęp jest wolny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat wykładu brzmi: „Dom Asterjona, gaje oliwne i święty Paweł, czyli na Krecie…”.

______

Jacek Kurek – historyk-kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, znawca muzyki i malarstwa, pedagog. Od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie. M.in. współredaktor pięciotomowej monografii miasta.

Interesuje się kulturą i dziejami Polski i Śląska, zwłaszcza Chorzowa, ale także Europy, historią obyczajowości, religii, zagadnieniami związanymi z kulturą estetyką i sztuką w wieku XIX i XX. Eseista (m.in. książka W najwspanialszej chwili naszego życia. Myśli o Śląsku, Chorzów 2003), pedagog (m.in. książka, której jest pomysłodawcą, współautorem i współredaktorem: Dzieje zachwytu, czyli rzecz o szkole, Chorzów 2000) i poeta (m.in. tomik wierszy Budzenie firanek, Chorzów 2001). Współpracownik "Śpiewaka Śląskiego". W latach 2001-2003 współpracował z miesięcznikiem "Sound and Vision", redagując stałą rubrykę "Strony dla wirtuozów" i recenzując płyty z ambitną muzyką rockową, głównie o inspiracjach klasycznych (rock progresywny). Od roku 2003 związany z "Życiem Muzycznym. Miesięcznikiem literacko-muzycznym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr". W latach 2010-2012 współpracował z kwartalnikiem "Lizard". Od października 2013 r. jest stałym felietonistą "Gazety Uniwersyteckiej UŚ". Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego "Hajduczanin". W latach 1997-2001 autor cyklicznych audycji muzycznych "Noc nie bez końca": w Radiu "Plus" Katowice, które zostały wznowione w roku 2005 w tym samym Radiu (obecnie eM). Autor scenariusza wystawy "Machabeusze. Błogosławiony ks. Józef Czempiel wśród chorzowskich towarzyszy" (Muzeum w Chorzowie, listopad 2012 r.-luty 2013 r.) oraz współautor scenariusza wystawy "Życzeniem moim było pracować dla niego..." zorganizowanej z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Jana Machy (z ks. Damianem Bednarskim, Muzeum w Chorzowie, od marca 2014 r.). Od 2013 r. jest redaktorem naukowym "Zeszytów Chorzowskich".

Obecne zainteresowania to m.in. kultura i dzieje Śląska w XIX i XX w. (ze szczególnym uwzględnieniem Chorzowa), zagadnienia dotyczące ziem pogranicznych m.in. Galicji i Śląska na przełomie XIX i XX w.

/Materiały prasowe/