Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Premiera filmu "Dzieje kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa"

Start 18.10.2015 o godz. 19:00 wstęp wolny

Dokument o wyjątkowej raciborskiej świątyni, kończącej za miesiąc 80 lat duszpasterstwa, jest już gotowy, ma 108 minut i czeka na premierę zaplanowaną na 18 października 2015 o godz. 19.00 w kościele NSPJ.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To było 14 miesięcy pracy cięższej, niż się spodziewaliśmy. Pomimo charakterystycznego dla okrąglaka surowego wystroju, w kościele było więcej ważnych, ciekawych i symbolicznych miejsc, niż myśleliśmy. Do każdego obiektu, wnętrza i figury należało podejść indywidualnie. Stąd samo kręcenie zajęło ponad 50 dni zdjęciowych, najwięcej ze wszystkich moich dotychczasowych filmów. Na przykład we wnętrzu wieży byliśmy aż sześć razy.

Nakręciliśmy najważniejsze uroczystości parafialne, msze trydenckie, a także odwiedziliśmy bliźniaczy kościół w Bytomiu, by pokazać podobieństwa i różnice wobec świątyni Serca Jezusowego. Montaż kilkunastu godzin materiału był możliwy tylko dlatego, że przebiegał niemal równolegle ze zdjęciami - mówi producent i reżyser Adrian Szczypiński.

Premiera film odbędzie się 18 października, w dniu uroczystości 80. rocznicy poświecenia kościoła, zaprojektowanego przez Otto Lindera. Konsekracja odbyła się co prawda 20 października 1935 roku, ale w tym roku 18. dzień tego miesiąca jest niedzielą najbliższą oryginalnej dacie.