środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Pogrom raciborskich Żydów w interpretacji teatru z Raciborza

Start 16.12.2017 o godz. 19:00 wstęp wolny

16 grudnia Midraszowy Teatr Żydowski w akompaniamencie zespołu Alterlife wystawi spektakl plenerowy pt. "Chłopiec z zapałkami", nawiązujący do wydarzeń nocy kryształowej w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Chłopiec z zapałkami" to coś więcej niż spektakl – to interdyscyplinarne widowisko plenerowe z dominującą rolą teatru przeplatanego wideoprojekcją oraz muzyką na żywo wykonywaną przez muzyków z raciborskiej grupy rockowej, którego przekaz wzmacniają nieoczekiwane działania animacyjne.

„Chłopiec z zapałkami” bazuje na historycznych wydarzeniach z dziejów Raciborza związanych ze spaleniem synagogi w czasie "nocy kryształowej", gdy z 9 na 10 listopada 1938 r. władze państwowe nazistowskich Niemiec zainicjowały pogrom Żydów.

Odtwarzane historie oparte są na opowiadaniach Hanny Krall, które ukazują dramatyczne losy ofiar nazizmu. Wydarzenie jest osadzone w kontekście lokalnym, odnosi się do konkretnego miejsca, ludzi i zdarzeń mających miejsce w historii naszego miasta.

Premiera będzie miała miejsce pod charakterystyczną ścianą wyburzonej kamienicy – u krańca ulicy Solnej, na podwórzu pomiędzy ul. Długą, Placem Wolności, a ul. Wojska Polskiego.

Termin: sobota, 16 XII 2017 r., godz. 19.00.

Scenariusz i reżyseria: Robert Urbanowski

Obsada: Eryk Suchodolski (gościnnie), Mirosława Kochel, Joanna Nitefor, Katarzyna Janas, Piotr Dominiak, Robert Urbanowski.

Muzyka: Alterlife w składzie Mariusz Kamalla, Krzysztof Kopciuch, Marek Świecki, Aleksander Cieślik.

Foto: Mariola Jakacka

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 800-lecia Praw Miejskich Raciborza.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Racibórz.

Dodatkowe info: www.facebook.com/MidraszowyTeatrZydowski