Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Obiektywnie Śląskie w RCI

Start 05.07.2019 o godz. 09:00 wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac pokonkursowych IX edycji konkursu "Obiektywnie Śląskie", którą oglądać można od piątku, 5 lipca w Galerii OBOK przy RCI (ul. Długa 2).

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Motywem przewodnim IX konkursu było hasło "Śląsk: codzienny/niecodzienny". - Temat był otwarty i pobudzający do inspiracji. Z jednej strony prosty, a z drugiej w prostocie tkwi czasami największa trudność. Zależało nam na odkryciu magiczności i wyjątkowości otaczającej nas codzienności, która wielu kojarzy się z rutyną, nudą - czyli na odkryciu niecodziennej codzienności, a także na pokazaniu tego w niezwykłe prosty, ale szlachetny sposób – podkreśliła Anna Kokolus, koordynator projektu.

Na IX edycję napłynęła rekordowa liczba prac – 302 prezentacje konkursowe, w tym 246 fotoreportaży, 29 fotokastów i 27 filmów! Najlepsze prace wybrali: Adam Sikora, Jacek Joostberens oraz Antoni Cygan.

W kategorii "fotoreportaż" I miejsce otrzymała praca "Zwałowie" Sylwii Dwornickiej. II miejsce zajęli ex aequo Krzysztof Gołuch ("W pracy") oraz Andrzej Biłuński ("Śląsk widziany z okien pociągu - nie są to różowe okulary"), a III miejsce ex aequo – Tomasz Sczansny ("Śląska amazonka") i Justyna Janus ("Jaś i Małgosia").

Rektor Akademii Sztuk Pięknych Antoni Cygan, przyznał, że jako rodzimego Ślązaka cieszy go niezmiernie takie zainteresowanie konkursem i tak wysoki poziom przesyłanych prac. Powtórzył, że wybór zawsze nastręcza trudności.

Pełna lista laureatów oraz podgląd nagrodzonych zdjęć, filmów i fotokastów można zobaczyć na stronie: http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/?nagrodzone

Pragniemy też gorąco zaprosić do wzięcia udziału w X - jubileuszowej edycji konkursu "Obiektywnie śląskie". Tym razem motywem przewodnim jest hasło: Śląska dusza.

Najlepsze prace wybierze jury w składzie: Tadeusz Rolke (artysta fotografik, prekursor fotografii reportażowej), Tomasz Sikora (fotograf, twórca plakatów i ilustracji, współpracownik europejskich i amerykańskich agencji reklamowych), Adam Sikora (reżyser, scenarzysta i operator filmowy, fotografik, malarz), Antoni Cygan (artysta malarz, rektor ASP Katowice) oraz Jacek Joostberens (artysta grafik, scenograf, projektant).

Prace można nadsyłać od 1.07 do 15.09.2019. Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu: www.obiektywnieslaskie.pl

źródło: RCK