środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Noc Muzeów w Rybniku

Start 18.05.2018 o godz. 17:45 wstęp wolny

Muzeum w Rybniku zaprasza 18 maja w godz. 17.45-01.00 na tegoroczną Noc Muzeów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum w Rybniku

Rybnik, Rynek 18

Program:

17.45 – Rekiny z Nacyny

18.00 – Skale Niecia – wernisaż

18.30 – Teatr Lalek Marka Żyły

18.30 – Linoryt – warsztaty

22.00 – Kuba Więcek Trio

Podczas Nocy odbędzie się wernisaż dr. hab. Franciszka Niecia prof. PWSZ w Raciborzu, podczas którego artysta zaprezentuje prawdopodobnie największy linoryt, jaki kiedykolwiek był prezentowany w naszym mieście. Prof. F.Nieć swoje prace wystawiał m.in. w Szwecji, Czechach, Francji, USA, Chinach, Kanadzie czy Dubaju. Z powodzeniem przekazuje swoją pasję młodym ludziom kierując Państwowym Ogniskiem Plastycznym w Rydułtowach a jego wychowankowie zdobywają dyplomy szkół wyższych. Autor wystawy pokaże, czym jest linoryt i poprowadzi warsztaty.

Najmłodszym ciekawe historie i historyjki opowie niezawodny Marek Żyła ze swoim Teatrem Lalek. Marek Żyła to kabareciarz, animator kultury, a ostatnio reżyser.

Przygrywać będzie kapela mobilna – Rekiny z Nacyny. Jak sami mówią razem mają prawie 300 lat. Znani w Rybniku i nie tylko, zagrają wszędzie: na rybnickim deptaku, w autobusie, przy rybnickiej tężni, czy na Rybnickiej Jesieni Kabaretowej – Ryjku. Podczas Nocy zagrają przed i w rybnickim ratuszu.

Późnym wieczorem – sensacja tego roku – Kuba Więcek Trio.

Młody saksofonista z Rybnika to autor spektakularnego debiutu na polskiej scenie jazzowej minionego roku. Płyta „Another Raindrop” nagrana w trio z Michałem Barańskim (kontrabas) i Łukaszem Żytą (perkusja) ukazała się w reaktywowanej serii „Polish Jazz”, najważniejszej polskiej kolekcji płytowej wszech czasów. Kuba Więcek jest najmłodszym debiutantem w historii tej legendarnej serii.

Za swój debiut Kuba Więcek został nagrodzony Mateuszem Trójki, nagrodą Grand Prix Jazz Melomani a także wybrany Nową Nadzieją w ankiecie krytyków Jazz Forum. Nagrody jakie otrzymał w ostatnich tylko miesiącach to m.in. Człowiek Roku Rybnik.com.pl w kategorii Kultura, czy ostatnio – Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku w jazzie. Kuba Więcek jest absolwentem prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Studiował również w Amsterdamie oraz pobierał lekcje w Nowym Jorku u takich mistrzów jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney. Koncertował niemalże w całej Europie oraz w Ameryce Północnej i Azji.

Podczas Nocy Muzeów pokazane zostaną najnowsze eksponaty, przeprowadzone będą warsztaty dla dzieci. Tego wieczoru wybita będzie również pamiątkowa moneta muzealna.

Wstęp wolny