Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Nauczycielskie pasje – twórczość nauczycieli wodzisławskiego ekonomika

Start 17.05.2018 o godz. 15:30 wstęp wolny

W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” usytuowanej na staromiejskim Rynku pod nr 20 w Wodzisławiu Śląskim można zobaczyć chyba pierwszą tego rodzaju wystawę. Można będzie przez cztery miesiące podziwiać piękne hafty, akwarele, ceramikę i ogród. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Galeria Art Wladislavia

Wodzisław, Rynek 20

W roku 50- lecia miejscowego Zespołu Szkół Ekonomicznych prezentujemy dorobek artystyczny czterech nauczycielek tej placówki. Są na wystawie prace zarówno nauczycieli aktualnych jak i emerytów. Otwarcie wystawy planowane jest na czwartek 17 maja na godzinę 15.30. Wówczas będzie można porozmawiać z twórcami. Wystawę można zwiedzać w każdy poniedziałek od godziny 11.00 do 16.00.  Dla większych grup istnieje możliwość zwiedzania wystawy w innym terminie po wcześniejszym kontakcie.

Teresa Drzewiecka prezentuje 10 swoich obrazów. Jest emerytowaną nauczycielką geografii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Pisze o sobie. „Moją pasją są akwarele. Cztery lata temu, gdy skończyłam pracę zawodową, tak naprawdę zaczęłam malować. W mojej rodzinie wielu jej członków, poza pracą zawodową także malowało, ale głownie obrazy olejne. Dla mnie akwarela jest lekką formą obrazu i w odbiorze powinna zauroczyć (ale jest to odbiór indywidualny). Techniki akwarelowe są wymagające – od kompozycji kolorystyki po nakładanie farb. Skąd czerpię inspirację? – wykonuję zdjęcia w plenerze, podpatruję obrazy znanych malarzy akwarelistów. Cały czas się uczę a maluję głównie kwiaty i pejzaże.”

Michalina Grzebieniowska emerytowana nauczycielka fizyki w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim pasjonuje się haftem Richelieau. Na wystawie możemy zobaczyć 20 jej dzieł. Pisze tak o swojej pasji: „Hafr Richelieau – haft wenecki to rodzaj ażurowego haftu, imitującego koronkę. Jest to haft biały lub częściej kolorowy. Wprowadzony w XVII wieku we Francji. Nazwę przyjęto od kardynała Richelieau, francuskiego męża stanu. Moje zainteresowanie haftem pochodzi od mojej cioci a potem mamusi. Potem moje zainteresowanie się bardzo zmieniło, studia…, praca…. i koleżanka Lidia Nowak przyniosła do szkoły swoje prace do oglądania. Myślałam sobie: Ona może to i ja też spróbuję. No i to są efekty (małe ich części). Moje prace są w różnych częściach świata: w USA, Francji jako prezenty ślubne, urodzinowe itd. Najwięcej prac powstało: słuchając TV”.

Lukrecjowy ogród w Rydułtowach swoją nazwę zawdzięcza czarnym, lukrecjowym cukierkom, które bardzo lubi jego właścicielka  Kornelia Granacka nauczyciel – bibliotekarz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Na wystawie możemy podziwiać zdjęcia jej ogrodu i kompozycje w formie wieńców.

Kornelia Granacka- nauczyciel – bibliotekarz z wykształcenia, ogrodnik z pasji. Bardzo się cieszy sukcesami, a z porażek stara się wyciągnąć lekcję i nie popełniać tych samych błędów. Inspiracji dostarcza jej natura, a także ogrody zarówno światowej sławy ogrodników, jak i „zwyczajnych” ludzi ogarniętych tą sama pasją. O tym co się dzieje pod lasem w Rydułtowach na Bunczowcu, a także o roślinach i ich zastosowaniu można przeczytać na jej blogu: https://lukrecjowyogrod.blogspot.com/

Ogród o powierzchni 2500 m² tworzy sama, zarażając swoją „zieloną pasją” kogo tylko może. Ogrodem zainteresowała się TVP1 w programie „Rok w ogrodzie extra” oraz organizatorzy projektu „Busem przez polskie ogrody”.

Agnieszka Mroziakiewicz jest nauczycielem historii i WoS w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim prezentuje 8 swoich ceramik. Można zobaczyć na wystawie anioła, wazon z różą, koguciki, czy niezwykłe domki a nawet popielniczkę. Niestety obecnie nowe dzieła nie powstają. Problemem jest brak w okolicy specjalistycznego pieca do wypalania odpowiednio uformowanej ceramiki. Dzieła które wykonuje pani Agnieszka sięgają swoimi korzeniami w odległą przeszłość. Historia ceramiki bowiem sięga paleolitu.