środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Kultura w sieci dla MALUCHÓW

Start o godz. 10:00, trwa od 29 do 30 marca wstęp wolny

Dom Kultury Chwałowice zaprasza w niedzielę 29 marca o godz. 10.00 na premierę online spektaklu „Tyglikowe marzenia”. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spektakl będzie dostępny przez 24 h (od 29.03. g.10.00 - do 30.03. g.10.00) pod linkiem:

https://www.youtube.com/channel/UCNpy7DJsNj7vtuf_aHtjvJA

Spektakl "Tyglikowe marzenia" to poruszający wyobraźnię spektakl lalkowy dla małych i dużych widzów w gwarze śląskiej, nawiązujący do legendarnej rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu - a mianowicie, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione. Opowiada pełną przygód historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę.

Nawiązuje ona wprost do czasów świetności zakładu, w którym produkowane tam na początku XX wieku naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, m.in. do Brazylii, Chile czy Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater. Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz historii. Nie brakuje w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie śląskie tragedie. Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci, jak Juliusz Roger czy Juliusz Haase, założyciel parku Kozie Góry.

Reżyseria: Dariusz Czajkowski. Występują: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator, Dariusz Czajkowski. Muzyka: Jarosław Hanik.

Szczegóły na: https://www.facebook.com/events/814016825785336/.

fot. z arch. DK Chwałowice 

/Materiały prasowe/