Niedziela, 19 stycznia 2020

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Koncert z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha"

Start 21.06.2019 o godz. 18:00 cena biletu: 20 zł

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na koncert z okazji 65-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, który odbędzie się w piątek 21 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej RCK RDK przy ul. Chopina 21.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Centrum Kultury

Racibórz, Chopina 21

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla członków zespołu, których jest obecnie ponad 90 (w wieku od 2,5 do 82 lat), ale również dla wszystkich raciborzan, gdyż nasz zespół ludowy jest tylko rok młodszy od Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Podczas koncertu jubileuszowego zatytułowanego „Dzisio bydzie fyjderbal” przewidzianych jest wiele atrakcji, poza zaprezentowaniem pieśni i tańców zarówno regionalnych jak i narodowych, zapraszamy na premierę spektaklu o tym samym tytule w reż. Grażyny Tabor. Przedstawieniem tym przypomnimy jak to zimą działała samopomoc i jak bawili się nasi pradziadowie. Kobiety z całej wsi kończą skubać pierze na wyprawę ślubną dla Anki...

Rok jubileuszowy to rok wspomnień, podsumowań i reaktywacji. Po kilku latach przerwy na parkiet wróciła grupa OLD BOY, która zaprezentuje repertuar opracowany przez Jolę Rymszę w latach 60-tych.

Powstanie ZPiT „Strzecha” zawdzięcza się Michałowi Kuligowi, który w 1954 roku powołał do życia zespół taneczny. Razem z Konradem Małkiem, pierwszym choreografem zespołu. Przyświecała im idea kultywowania tradycji folklorystycznych, a w szczególności tańca ludowego ziemi raciborskiej. W 1957 roku pozyskano Jolę Rymszę, absolwentkę Państwowej Szkoły Baletowej, której imię przyjął zespół w 2003 roku oraz Huberta Fiołki, akompaniatora. Obecna kierownik zespołu to Aleksandra Wengierska, drugi choreograf to Aleksandra Miszczak, śpiew prowadzą Alicja Ploch-Burda i Zbigniew Mużelak, a kierownikiem obecnie 6-osobowej kapeli nieprzerwanie od 20 lat jest Henryk Malon.

Bilety dostępne w kasach RCK oraz na www.biletyna.pl w cenie 20zł. Honorowane raciborskie karty „Senior+” oraz „Rodzina+”.

źródło: RCK