Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Koncert organowy Arkadiusza Popławskiego

Start 11.09.2019 o godz. 18:45 wstęp wolny

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na pierwszy w tym roku koncert organowy w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai. 11 września, o godzinie 18.45 w Kościele pw. WNMP w Raciborzu (ul. Mickiewicza 8) wystąpi wieloletni organista Archikatedry WNMP i św. Andrzeja we Fromborku - Arkadiusz Popławski.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Arkadiusz Popławski urodzony 24 września 1975 r. w Raciborzu. Absolwent PSM I st. w Raciborzu w klasie organów mgr. Henryka Klai, Absolwent PSM II st. w Rybniku w klasie organów mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej, absolwent Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyki w klasie organów dr. Tomasza Orlowa oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w klasie fortepianu prof. Joanny Jasińskiej-Żaby ze specjalnością dyrygencką w klasie dr Jadwigi Sikory, uzyskując tytuł magistra sztuki. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji w ramach Letnich Akademii Organowych w Odenthal - Altenberg w Niemczech pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena. Organista kościołów w Raciborzu: św. Mikołaja, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Jana Chrzciciela. Główny organista w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, organista Archikatedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Występował m.in. w ramach corocznych Festiwali Organowych i Chóralnych Fide et Amore w Żorach, podczas Dni Muzyki Organowej organizowanych przez władze miasta Rybnika i Raciborza. Przez kilka lat brał udział jako solista w corocznych Tyskich Wieczorach Kolędowych w Tychach, brał udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il Canto w Cieszynie. Koncertował na Wielkanocnych Koncertach Muzyki Sakralnej w Białej Podlaskiej, a także w Leverkusen w ramach corocznych Nocy Organowych Orgelnacht. Grał na Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Skoczowie, na Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Koncertował na Letnim Recitalu Organowym w Pogórzu. Koncertował także na Litwie i Słowacji. Od 2003 r. prowadzi działalność organmistrzowską, dawniej na terenie Górnego i Dolnego Śląska, obecnie na Pomorzu i Warmii. W latach 2006 – 2011, na mocy dekretu arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni kościelnych, zawartych w nowopowstałym trzytomowym „Chorale Śląskim" Od 2006 r. Członek Zwyczajny Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych Od 2015 r. dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku.

Osiągnięcia: 2009 - odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. 2011 - otrzymał Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. 2012 - odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. 2012 - odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 2014 - otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej działalności na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich (współpraca z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, działalność w zakresie muzyki folklorystycznej, koncerty w środowiskach wiejskich, koncerty edukacyjne dla szkół).