środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Kochankowie nie z tej ziemi w RCK

Start 16.11.2019 o godz. 18:00 wstęp wolny

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na najnowszą komedię romantyczną autorstwa Pam Valentine – „Kochankowie nie z tej ziemi”, którą przygotował krakowski Teatr Bagatela. Wydarzenie zaplanowano na 16 listopada, na godzinę 18.00.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Centrum Kultury

Racibórz, Chopina 21

Do RCK po raz kolejny przyjadą znani aktorzy. Role kreatywnej żony pisarza gra wyśmienita aktorka - Magdalena Walach. Jej męża - Jacka znakomity Dariusz Starczewski. W postaci młodych małżonków wcielą się Karolina Chapko i Adam Szarek. W pozostałych rolach występują: Ewa Mitoń, Przemysław Redkowski/ Sebastian Oberc i Marek Bogucki. Sztukę reżyseruje Piotr Urbaniak, a scenografię przygotowała Joanna Schoen.

O sztuce i autorce

Na skutek pewnego nieporozumienia ze świętym Piotrem, kameralny dom pod Londynem zamieszkują dwie pary zakochanych ludzi. Piszących powieści kryminalne mężczyzn - Jacka i Simona, wspierają ich piękne i urocze żony: Susie i Mary.

Wychodząca poza standardowe ramy czułość oraz opieka, jaką nad małżeństwem Mary i Simona postanowili roztoczyć Susie i Jack, potwierdza powiedzenie, że „miłość potrafi przełamać wszelkie bariery”.

Czas mija, a czwórka mieszkańców żyje, w rosnącej z dnia na dzień, przyjaznej atmosferze...

Kochankowie nie z tej ziemi to pełna najwyższej próby angielskiego humoru, fantastyczna komedia, która nie nachalnie skłania widzów do ciepłej refleksji nad siłą wielowymiarowej miłości.

Autorka Kochanków nie z tej ziemi – Pam Valetnine urodziła się w londyńskiej rodzinie teatralnej. Kiedy była młoda, starała się przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: kim bardziej chce być: dramatopisarką czy aktorką? Ostatecznie - jak mówi jej agent teatralny, Bryan Drew - wybrała pisanie, bo wydawało jej się, że łatwiej jest napisać scenariusz, niż się go nauczyć. Zanim jednak osiągnęła sukces na tym polu, wielokrotnie żałowała młodzieńczej decyzji, zwłaszcza wówczas, kiedy siedziała przed pustą kartką, której nie umiała zapełnić.

Pierwsze zamówienia na pisanie skeczy przyszło w latach 70. z telewizji BBC, a potem prawem serii popłynęły następne. Obok udanych scenariuszy do angielskich sitcomów, Pam Valentine pisała także teksty dla radia, które zawsze było jej wielką miłością.

Po długoletnim okresie współpracy z TV Yorkshire, autorka zaczęła tworzyć dla teatrów.

Scena bowiem - według niej - jest miejscem, gdzie najlepiej i najpełniej może konfrontować swoje teksty z żywo reagującą publicznością.

Pomysł napisania, granych w wielu (nie tylko europejskich) teatrach - Przyjaznych dusz (Spirit Level), które w Teatrze Bagatela noszą tytuł - Kochankowie nie z tej ziemi, przyszedł jej do głowy, kiedy mieszkała w uroczym, wiekowym domu. Ów stary dom - według Pam Valentine - obok autorki jej męża, zamieszkiwało małżeństwo, które żyło w nim 100 lat wcześniej…

Po świetnie przyjętej przez publiczność premierze Spirit Level, Pam wraz z mężem, który jest aktorem, opuściła nawiedzony dom i przeniosła się na prowincję do Wiltshire. Tutaj, poza tworzeniem kolejnych sztuk, oddaje się swoim największym pasjom: rozwiązywaniu krzyżówek, hodowli psów i buszowaniu po antykwariatach.

Bilety w cenie 75zł i 95zł do nabycia w kasach RCK oraz TUTAJ.