Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Jordania na przedłużony weekend

Start 05.06.2018 o godz. 19:00 wstęp wolny

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku, które odbędą się 5 czerwca (wtorek) o godz. 19.00.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Katarzyna Stromczyńska - „JORDANIA na przedłużony weekend”

Jeśli masz ochotę rozpocząć swoją przygodę z Bliskim Wschodem i poznać bliżej kulturę krajów arabskich, zdecydowanie wybierz Jordanię. Ten kraj, położony w Azji Południowo-Zachodniej, z dostępem do Morza Czerwonego i Morza Martwego zachwyci Cię unikalnymi na skalę światową zabytkami, wyjątkowo piękną przyrodą, przyjaznymi cenami i słoneczną pogodą.

Co skrywa Jordania?:

- Petra- ruiny antycznego miasta wykutego w skale, uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata (według NOWC) i najpiękniejsze miejsce na Bliskim Wschodzie, znane wszystkim doskonale z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Stworzone przez Nabatejczyków, starożytny lud, który zasiedlał tereny Izraela i Jordanii począwszy od VI wieku p.n.e. Miasto przeżywało rozkwit swojej potęgi od III wieku p.n.e do I wieku n.e., kiedy pełniło funkcję stolicy królestwa. Droga do tego magicznego miejsca zwanego „Różowym Miastem” prowadzi przez ponad kilometrowej długości wąwóz skalny, którego kolor zmienia się w zależności od pory dnia.

- Wadi Rum - jedna z najpiękniejszych pustyni świata wpisana na listę UNESCO. Miejsce, w którym miliony lat temu znajdował się ocean a do dzisiaj można zobaczyć jego pozostałości w postaci niezwykle malowniczych form skalnych o przedziwnych kształtach, różnobarwnych skał i przepięknych wydm. Niezapomnianym zakończeniem podróży po tym miejscu jest nocleg pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów.

- Aqaba - największy ośrodek turystyczny i miejsce wypoczynkowe w Jordanii. Jedno z najbardziej znanych miejsc nad Morzem Czerwonym do nurkowania ze względu na możliwość obejrzenia niesamowitej rafy koralowej przy samym brzegu krystalicznie czystego morza.

- pozostałe zabytki UNESCO w Jordanii: dawne miasto Umm ar-Rasas; pustynne zamki Umajjadów: Qasr Amra, Azraq i Mszatta; biblijna Geraza, w której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo; miasteczko Madaba - piękne mozaiki z V wieku, zamki rycerzy krzyżowych: położony na Górze Królewskiej Krak de Montreal oraz Kerak Moabski - warownia, gdzie panował słynny rycerz-rozbójnik Renald z Chatillon; najgłębsza depresja świata nad Morzem Martwym; dolina Wadi Mujib.

Na spotkaniu opowieści z kobiecej perspektywy o podróży do fascynującej Jordanii oraz odpowiedzi na istotne pytania takie jak: jak dostać się do Jordanii, czyli tanie bilety lotnicze; koszt wizy do Jordanii i jak przekroczyć bez przeszkód granicę (przejście graniczne Ejlat – Aqaba); co warto zobaczyć - najważniejsze atrakcje i strategia zwiedzania; gdzie szukać tanich noclegów; jak najlepiej poruszać się po kraju; jakie są ceny w Jordanii.

Katarzyna Stromczyńska - z wykształcenia marketingowiec, z zawodu audytor. Kobieta ciekawa świata, pasjonatka górskich wędrówek, artystycznej fotografii i różnych rodzajów muzyki. Jest zwolenniczką nauki przez doświadczenie, jako najskuteczniejszego sposobu przyswajania wiedzy. Podczas swoich podróży zawsze stara się dotrzeć jak najbliżej danej kultury: próbować lokalnej kuchni i poznawać zwyczaje mieszkańców kraju. Po raz pierwszy swoimi podróżniczymi doświadczeniami podzieli się przed szerszą publicznością w Żółtym Młynku.