Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Głosem kobiet o powstaniach

Start o godz. 09:00, trwa od 21 września do 02 października wstęp wolny

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na wystawę pt. „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstroria w memach Marty Frej”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystawę można oglądać do 2 października w holu Biblioteki Głównej na parterze (ul. Szafranka 7).

Zapraszamy także na towarzyszący wystawie wykład dr Małgorzaty Tkacz-Janik pt. „Nasze sąsiadki sprzed stu lat”. Prelekcja odbędzie się 24 września o godz. 11:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7).

O wystawie:

„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", to edukacyjny projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), jednostki kultury samorządu województwa śląskiego skupiony na historii kobiet regionu i skierowany do szerokiego grona odbiorców.

Projekt „60 na 100” został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Przedsięwzięcie w pierwszej części polegało na stworzeniu wystawy tematycznej w formie 30 grafik z wizerunkami kobiet związanych z powstaniami i plebiscytem, ale także szerzej z historią Górnego Śląska, które zostały przedstawione w postaci tzw. „memów” przez cenioną artystkę z województwa śląskiego Martę Frej. Grafiki w formie wielkoformatowej wystawy są zapleczem do organizacji lekcji edukacyjnych, gier edukacyjnych, wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych.

Dlaczego „Sąsiadki”?

Projekt zakłada, że 30. bohaterek wystawy zostanie w trakcie trwania projektu zestawionych z 30. teraźniejszymi liderkami. Do 2022 roku powstanie publikacja pt. „SĄSIADKI”. Celem albumowego wydawnictwa będzie opisanie herstorii 60. kobiet w sposób ciekawy i przynoszący refleksję o zmianie roli kobiet na Górnym Śląsku, ale także będzie to forma aneksu historycznego, rodzaj uzupełnienia postaciami kobiecymi historii powstań śląskich.

Projekt koordynuje dr Małgorzata Tkacz-Janik, specjalistka ds. dziedzictwa niematerialnego, pracująca w Instytucie w Katowicach, twórczyni m.in. społecznej akcji Śląski Szlak Kobiet oraz całorocznych projektów skupionych na edukowaniu i promowaniu historii kobiet w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa oraz towarzyszący jej wykład wpisuje się w realizację projektu społecznego bibliotek Paruszowca i Kamienia pod nazwą „Bohaterowie naszych ulic”.

/Materiały prasowe/