Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Gdański Wieczór Sztuk

Start 12.04.2019 o godz. 18:00 wstęp wolny

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza w piątek 12 kwietnia o godz. 18.00 na wydarzenie „Tylko Człowiek!”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstęp wolny.

W programie:

- wernisaż wystawy malarstwa Beniamina Cierniaka,

- wernisaż wystawy fotografii Bogdana Kizło pt. „Adamowicz”,

- Henryk Cierniak - poezja,

- Krzysztof Czeremużyński - gitara.

Beniamin Cierniak - absolwent Liceum Plastycznego im. Juliana Fałata w Bielsku - Białej, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Beniamin ma w swoim dorobku pokaźną liczbę prac malarskich, grafik, instalacji przestrzennych i wizualizacji, które można obejrzeć podczas licznych wystaw, w których bierze udział jako uczestnik, ale też bardzo często, jako jeden z ich organizatorów. Poza malarstwem gra też na waltorni, umiejętność tą nabytą w Szkole Muzycznej w Rybniku, wykorzystuje w realizowanych przez siebie performensach.

"Od jakiegoś czasu nasuwa mi się porównanie, że to, co robię w zakresie malarstwa, przypomina pracę nad wielowątkowymi utworami literackimi. Oto w fantastycznej różnorodności subiektywnej autokreacji, w tych wszystkich formach, z pozoru czasem bezładnych, ale zawsze niosących ze sobą określony ładunek emocji, wyrażony barwą i szczególnym rodzajem faktury - pojawiają się quasi - rzeczywiste postaci i bryły, które nawiązują do naszego wspólnego doświadczenia kulturowego. Malarstwo jest dla mnie czymś w rodzaju medytacji, niejasną podróżą w zakamarki mojego „ja”. /Beniamin Cierniak/.

Bogdan Kizło - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych na wydziale fotografii artystycznej w Gdyni Orłowie w 1977 r. Następnie przez 4 lata pracował jako nauczyciel fotografii. W latach 1981-2003 zajmował się działalnością gospodarczą niezwiązaną z fotografią, po roku 2003 na nowo zaczyna odkrywać fotografię tradycyjną i cyfrową i tak jest do dnia dzisiejszego. Członek Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne w Gdańsku https://sptf.pl/. Autor kilku wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych.

„Adamowicz” - zdjęcia zostały zrobione w latach 2005-2018 i obiektywnie przedstawiają tragicznie niedawno zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Bogdan Kizło mieszkał i mieszka w centrum Gdańska (przy Placu Solidarności), co ułatwiało mu uczestniczenie i rejestrację wydarzeń z życia miasta i nie tylko.

Henryk Cierniak, poeta, tłumacz, pedagog, anglista, recenzent. W roku 2012 wydał debiutancki tomik poezji zatytułowany „Wyznawca skóry”. Publikuje w pismach kulturalnych, polskich i zagranicznych takich jak: „Śląsk”, „Poezja Dzisiaj”, „MAYDAY magazine” czy „Beltway Poetry Quarterly” oraz Kalendarza Beskidzkiego. Laureat konkursów literackich. We wrześniu 2016 r. ukazał się jego drugi tom poezji zatytułowany „Wydmuszka”. Należy do grup twórczych Przewoźny Klub Literacki i Wolna Inicjatywa Artystyczna „Wytrych”. Niegdyś rybniczanin, obecnie zamieszkały w Rudach.

"Twoje wiersze posiadają swój własny, rozpoznawalny odrębny i niepowtarzalny klimat - ich osobliwość nie jest jednak czymś niemiłym, odstręczającym. Trochę surrealistyczna wizja świata odbitego jakby w krzywym zwierciadle, połączenia w jakich pozostają ze sobą wyobrażenia i poszczególne słowa, to wszystko ma ludzki wymiar, wzbudza zainteresowanie i zachęca do czytania." /John Guzlowski/.

Krzysztof Czeremużyński - muzyk, gitara jest jego pasją. Gra na gitarze akustycznej, prowadzi lekcje na tym instrumencie w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. W czerwcu 2009 r. wydał swoją pierwszą płytę pt. "The First Tale". Później jeszcze dwie inne. Komponuje, uczy gry na gitarze w Rybniku, ale jego muzyka pobrzmiewa w całym regionie i nie tylko, można ją usłyszeń latem i w górach i nad polskim morzem.

Krzysztof Czeremużyński - "ONE TO FIVE": https://www.youtube.com/watch?v=tCIdBTBDoNU.

fot. Bogdan Kizło

/Materiały prasowe/