Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Festiwal sztuk industrialnych na Ignacym

Start 03.09.2017 o godz. 11:00 wstęp wolny

W niedzielę 3 września na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy (ul. Mościckiego 3, Rybnik - Niewiadom) odbędzie się HOYM Industry Fest, czyli festiwal sztuk industrialnych.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Rybnik, Ignacego Mościckiego 3

HOYM Industry FEST to wydarzenie skupiające różne dziedziny sztuk industrialnych. Od muzyki, poprzez fotografię, film, na tatuażu skończywszy. Odbędą się koncerty, wystawy, projekcje, debaty i warsztaty, w tym dla najmłodszych uczestników festiwalu. Celem organizatorów jest integracja międzypokoleniowa poprzez dziedzictwo industrialne.

W trakcie festiwalu podziwiać będzie można zdjęcia uznanych artystów specjalizujących się w fotografii industrialnej. Zobaczymy ujęcia autorstwa Viktora Máchy, Tomasza Jodłowskiego, Arkadiusza Goli, Mariana Miełka, Adama Walanusa, Marka Stańczyka oraz Grupy Silesia Flesh. Pojawią się także filmy o industrialnej tematyce: BNT czyli Marcin Banot ze Świętochłowic zaprezentuje dokumentacje wspinaczek na ekstremalne konstrukcje, zaś autor bloga "Wyprawy Leona" przedstawi filmy z eksploracji podziemnych.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Gościem specjalnym HOYM Industry FEST będzie Marek Szołtysek pisarz wydawca, dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk. O animacje dla dzieci w klimatach górnego śląska zadbają także trzy organizacje pozarządowe: Instytut Społeczny Silesia, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych "Kulturalny Domek" oraz Stowarzyszenie 17-tka. Rodzinne gry i zabawy odbędą się w godzinach 10:00 - 13:00.

Dzieci i młodzież zainteresuje także stanowisko Studia Tatuażu Prykas, gdzie jego właściciel Grzegorz Prykas będzie wykonywał bezpieczne tatuaże bez użycia igły. Tego dnia będzie okazja bezpłatnie wytatuować sobie motyw w klimacie Górnego Śląska.

Wśród wykonawców muzycznych znajdą się przedstawiciele wielu nurtów dźwiękowego industrialu. Wymagające skupienia koncerty muzyki ambientowej umiejscowione zostały w klimatycznych przestrzeniach nadszybia Kościuszko. Zagra tam m.in. Artur Rumiński, gitarzysta znany z zespołów Furia, THAW, ARRM oraz Mentor. W swoim solowym projekcie eksploruje muzyczną formę zwaną "drone",  kładącą nacisk na długie i powtarzające się dźwięki koncentrujące się na barwie i harmonii, zamiast na melodii. Gwiazdą festiwalu jest krakowski zespół Agressiva 69. Klasycy polskiego rocka industrialnego wystąpią z premierowym materiałem, nie zabraknie jednak najważniejszych utworów w 28-letniej historii zespołu. Pojawi się także reprezentant sceny synthwave, nowego prądu w muzyce elektronicznej łączącego nostalgiczne brzmienia lat 80-tych z elementami współczesnymi. Nightrun87 charakteryzuje się dużą dawką energii, elektryzującymi brzmieniami syntezatorów oraz porywającym wokalem muzyka. To jednoosobowy live act audiowizualny, który potrafi poruszyć tłumami, a interakcja artysty z publicznością sprawi, że będzie to koncert, który na długo pozostanie w pamięci widzów, słuchaczy i miłośników retro electro!

HOYM Industry FEST jest oddolną inicjatywa mieszkańców Rybnika zrzeszonych wokół społeczności T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia przy wsparciu Urzędu Miasta Rybnika.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Koncerty:

Budynek nadszybia Kościuszko:

15:00 - 15:45 Høst (ambient / martial industrial - Rybnik)

16:00 - 16:45 LUGOLA (noise / dark ambient - Tarnowskie Góry)

18:00 - 18:45 Artur Rumiński (experimental ambient drone – Sosnowiec)

Scena plenerowa:

17:00 - 18:00 koncert Afekt & Tomasz Manderla (glitch/experimental, Rybnik)

19:00 - 20:00 Nightrun87 (neo 80’s / synthwave, Gdańsk)

20:30 - 22:00 Agressiva 69 (rock industrialny, Kraków)

Pełny program znajduje się na stronie https://hoymblog.wordpress.com

https://www.youtube.com/watch?v=XSn29ggP1bc

Dzień wcześniej, 2 września (sobota) odbędzie się Before Party w klubie Stara Gazownia Czar Nocki (ul. 3 maja 14). Wyświetlonych zostanie 12 teledysków Agressiva 69 obrazujących ponad dwie dekady aktywności scenicznej. Od czasów surowego rocka industrialnego, poprzez flirt z mainstreamem, aż po czasy współczesne. Wstęp wolny.