Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Festiwal Kultury Żydowskiej Kugel

Start 25.05.2019 o godz. 18:30 wstęp wolny

Muzyka sefardyjska i klezmerska, widowisko teatralne z muzyką na żywo i monodram, a także warsztaty kaligrafii, ceramiki i kuchni żydowskiej tworzą program 1. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej KUGEL, który odbędzie się 25 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Gwiazdą Festiwalu KUGEL będzie Anna Riveiro, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki sefardyjskiej, która w duecie z Marcinem Davidem Królem zagra koncert "W Krainie Sefarad". Instrumentarium duetu to (Anna Riveiro) śpiew, gitara, lira korbowa oraz (Marcin David Król) skrzypce.


Atrakcją wieczoru będzie także plenerowe widowisko teatralne w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego - "Chłopiec z zapałkami". Spektaklowi towarzyszą ostre rockowe brzmienia granej na żywo przez zespół the Goods muzyki, a także wideoprojekcje ukazujące przedwojenny Racibórz i jego żydowskich mieszkańców.

Drugie działanie teatralne podczas Festiwalu to monodram "Parasol" w wykonaniu Oliwii Urbanowskiej z Midraszowego Teatru Żydowskiego.

Zobacz wideo: https://www.facebook.com/MidraszowyTeatrZydowski/videos/318693425319482/


Festiwal zamknie późnym wieczorem koncert w wykonaniu wybitnego duetu klezmerskiego - Duo Ruach. Tworzą go Dorothea Hegeduess (klarnet) oraz Bogusław Hegeduess (gitara, mandolina), którzy zabiorą nas w muzyczną wyprawę do "Starego Świata" żydowskiej diaspory.


Rozpoczęcie Festiwalu o godz. 18.30. Wcześniej, w godzinach okołopołudniowych, będą odbywały się warsztaty kaligrafii, ceramiki oraz kuchni żydowskiej.

Podczas warsztatów ceramiki uczestnicy poznają podstawy pracy z gliną, nauczą się posługiwać podstawowymi dla tego rzemiosła narzędziami i dowiedzą się, czy jest relief, a przede wszystkim wykonają kafelek ceramiczny w formie płaskorzeźby. W czasie zajęć z kaligrafii hebrajskiej uczestnicy zapoznają się z alfabetem hebrajskim, nauczą się posługiwania typowymi narzędziami do kaligrafii i wykonają ozdobny napis bądź kompozycję typograficzną. Warsztaty poprowadzą Małgorzata Dobrucka oraz Paweł Dobrucki z cieszyńskiej pracowni Mistrz i Małgorzata.

Warsztaty kuchni żydowskiej poprowadzą związane z Midraszowym Teatrem Żydowskim Ewa Więckowska i Yulia Peterson.


Szczegółowy program: https://www.facebook.com/events/2622700294426782/

Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Racibórz.

Partnerem przedsięwzięcia jest Zamek Piastowski w Raciborzu.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza.