Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Dawcy szpiku poszukiwani! W Raciborzu zapiszesz się do bazy DKMS

Start 08.06.2019 o godz. 11:00 wstęp wolny

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku organizowana jest w ramach II Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, który odbędzie się w najbliższy weekend na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. – Rejestracja to sygnał dla Fundacji, że jesteśmy gotowani nieść pomoc. I dlatego, aby zwiększyć szansę na znalezienie Dawcy dla potrzebującej osoby, organizujemy właśnie akcję w Raciborzu – podkreśla Dawid Machecki, koordynator akcji.

II Raciborski Festiwal Gamingowowy zaplanowano na najbliższy weekend, a konkretnie na 8 i 9 czerwca. Akcja rejestracji potencjalnych Dawców odbędzie się z kolei tylko w sobotę 8 czerwca. Wolontariusze Fundacji DKMS będą czekać na wszystkich zainteresowanych w godzinach od 11.00 do 17.00 na Zamku Piastowskim, a konkretnie na pierwszym piętrze budynku D przy korytarzu.

Kto może zostać dawcą?

  • każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj - zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie - dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy. Szczegóły na: dkms.pl/faq. Z kolei więcej informacji o II Raciborskim Festiwalu Gamingowym znajdziesz TUTAJ.